ScoaladeAntreprenoriat

Vrei sa-ti deschizi o vinarie? Iata ce pasi trebuie sa urmezi.

Vin

Deschiderea unei vinarii este o idee de afacere cu potential ridicat de succes si cu un grad de risc scazut, in conditiile in care este gestionata corespunzator. De altfel, Romania se regaseste in top zece consumatori de vin la nivel mondial, ceea ce inseamna ca cererea pentru vin este mare, consumul fiind de 22-24 de litri pe cap de locuitor.

Pentru a-ti deschide o vinarie, primul lucru pe care trebuie sa-l faci este sa alegi si sa amenajezi spatiul. Acesta trebuie sa aiba o suprafata intre 20 si 30 mp si sa indeplineasca conditiile Ministerului Agriculturii pentru functionarea unei vinarii. Printre altele, se cer conditii minime de igiena (spatiu curat, varuit) si de dotare (sistem de ventilatie, sistem de mentinere a unei temperaturi optime, sistem de alimentare cu apa si canalizare, pardoseala din materiale minerale). Pentru a fi usor de accesat de catre potentialii clienti, este important ca spatiul sa fie situat intr-o zona cu concentratie mare de locuitori, pe un drum circulat.

Dupa alegerea spatiului si semnarea contractului de inchiriere urmeaza inregistrarea firmei sau, in cazul in care firma exista deja, declararea punctului de lucru la Registrul Comertului. Gasesti aici actele necesare acestei etape.

In continuare, va trebui sa obtii autorizatie de la Ministerul Agriculturii (conform Ordinului 224/2008), documentele necesare fiind cererea tip, CUI, certificatul constatator, copia dupa actul de identitate si imputernicirea persoanei delegate.

Urmatorul pas presupune depunerea actelor pentru obtinerea autorizatiei de functionare la Primarie si la Directia Sanitar Veterinara, precum si fiscalizarea casei de marcat. Nu toate orasele cer obtinerea autorizatiei de functionare de la Primarie, iar actele necesare difera de la un oras la altul, prin urmare este bine sa te interesezi cum stau lucrurile in orasul in care se afla punctul tau de lucru.

In ceea ce priveste obtinerea autorizatiilor pentru casa de marcat, este necesara depunerea unui dosar la Directia Generala a Finantelor Publice de judet sau a Municipiului Bucuresti, dupa caz. Primul pas in acest demers este fiscalizarea casei de marcat de catre firma de unde a fost achizitionata, urmand ca documentele obtinute sa fie depuse la Administratia Financiara de teritoriu in maxim 24 de ore de la fiscalizare. In cazul in care sediul social al firmei nu se afla in aceeasi raza teritoriala cu punctul de lucru, va fi necesar sa mergi si la Administratia Financiara unde firma are sediul social. Ultimul pas este depunerea copiei dupa Declaratia de Instalare, vizata de Administratia Financiara de la punctul de lucru unde se afla casa de marcat, la Directia Generala a Finantelor Publice, in termen de maxim 7 zile de la primirea Certificatului de Atribuire a Numarului de Ordine.

Documentele pe care trebuie sa le depui pentru a obtine autorizatie de la Directia Sanitar Veterinara sunt cererea tip, schita unitatii, certificatul constatator si copii dupa: act de identitate, imputernicire, CUI si CIF.

Mai multe informatii referitoare la documentele necesare deschiderii unei vinarii gasesti aici. Te-ar putea interesa si site-urile oficiale ale Ministerului Agriculturii, Registrului Comertului si A.N.S.V.S.A.

About the author

Acest site dedicat oamenilor intreprinzatori a aparut din pasiune pentru antreprenoriat si cu ajutorul unui proiect european la care Asociatia Travel Focus a fost partener. Ne propunem ca inclusiv dupa finalizarea proiectului sa-l dezvoltam si sa il transformam intr-un portal de interes, cu informatii utile pentru oamenii de afaceri, dar mai ales pentru cei la inceput de drum, dornici sa se lanseze in afaceri.

Related

JOIN THE DISCUSSION