ScoaladeAntreprenoriat

Vrei sa dezvolti un start-up? Guvernul din Coreea de Sud ofera pana la 33.000 dolari pentru afacerile din Europa

K Startup Grand Challenge

Daca ai un start-up si vrei sa il dezvolti, avem o veste buna pentru tine. Coreea de Sud, prin programul K-Startup Grand Challenge 2016 ofera cate 33.000 de dolari catre 20 de echipe norocoase. Acest program a fost lansat de catre Agentia Nationala de Promovare a Industriei IT din Coreea de Sud, iar in ultimii ani a fost promovat tot mai mult si in Europa.

Primul pas este ca organizatorii sa selecteze 80 de comanii intr-o lista scurta, apoi 40 dintre acestea se vor putea reloca in Coreea pentru cele trei luni, iar la final 20 dintre ele vor beneficia de o finantare de 33.000 de dolari.

In plus, primele 4 echipe castigatoare ale seriei vor primi sume de bani intre 6.000 si 100.000 de dolari, precum si posibilitatea de a beneficia de investitii ulterioare de la alte 4 acceleratoare. Guvernul din Coreea de Sud va acoperi toate cheltuielile legate de vize si transport, spatiul de birouri este asigurat gratuit, iar start-up-urile vor primi si cate 4.100 de dolari lunar pentru a-si acoperi costurile de zi cu zi si cazarea.

Pe langa sprijinul financiar, cei care castiga acest program beneficiaza de sprijinul unor multinationale precum Samsung, LG sau Hyundai, organizatorii putand ajuta echipele sa interactioneze cu reprezentantii companiilor partenere. In plus, sunt oferite sesiune de mentorat si networking, cunoasterea pietei asiatice si sprijin pentru extinderea in zona.

Mai multe detalii despre acest program gasiti aici.

About the author

Acest site dedicat oamenilor intreprinzatori a aparut din pasiune pentru antreprenoriat si cu ajutorul unui proiect european la care Asociatia Travel Focus a fost partener. Ne propunem ca inclusiv dupa finalizarea proiectului sa-l dezvoltam si sa il transformam intr-un portal de interes, cu informatii utile pentru oamenii de afaceri, dar mai ales pentru cei la inceput de drum, dornici sa se lanseze in afaceri.

Related

JOIN THE DISCUSSION