ScoaladeAntreprenoriat

Vrei sa deschizi o gradinita privata? Iata cum procedezi

gradinita

Daca te gandesti sa infiintezi o gradinita privata, este bine sa ai in vedere, in primul rand, faptul ca aceasta afacere implica un nivel important de responsabilitate. Faptul ca in centrul activitatii tale sunt copiii presupune, totodata, respectarea multor cerinte legale si un proces complex de autorizare.

Procedura pentru deschiderea unei gradinite private poate dura peste un an si jumatate si implica procurarea spatiului (adecvat acestui tip de activitate), amenajarea lui, intocmirea dosarului pentru autorizatie si depunerea lui la ARACIP.

Cum alegi si cum amenajezi spatiul?

Cand alegi spatiul pentru gradinita trebuie sa tii cont de anumite cerinte ale Ministerului Educatiei – ARACIP, ale Ministerului Sanatatii – Sanepid si ale Ministerului de Interne Pompieri. Spre exemplu, marimea incaperii determina numarul maxim de copii, intrucat fiecare copil are nevoie de 6 metri cubi de aer. Totodata, gradinita trebuie sa fie dotata cu utilitatile necesare (grupuri sanitare pentru copii si personal, bucatarie, cabinet medical) conform normelor Sanepid.

La amenajarea spatiului trebuie sa se aiba in vedere si faptul ca in gradinita se vor desfasura activitati de invatamant, cele obligatorii fiind, conform programei Ministerului Educatiei:

 • educarea cognitiva prin educarea limbajului;
 • activitate matematica;
 • cunoasterea mediului;
 • educatie socio-afectiva prin educatie pentru societate;
 • educatie estetico-artistica prin activitate artistico-plastica si educatie muzicala;
 • educatie psiho-motorie si fizica prin activitate practica si educatie fizica.

Care sunt actele necesare?

La inceput, va trebui sa obtii autorizatia de functionare provizorie, pentru care ai nevoie, printre altele, de urmatoarele documente:

 • proiectul privind dezvoltarea unitatii de invatamant, pe o perioada de 3-5 ani;
 • oferta educationala;
 • acte privind spatiile de invatamant si baza materiala;
 • lista dotarilor disponibile,
 • proiectul de regulament intern.

Pentru a obtine acreditare, raportul de evaluare interna trebuie sa includa:

 • studiul diagnostic privind stadiul de dezvoltare a unitatii de invatamant;
 • eficienta interna si externa a unitatii de invatamant, pe ultimul ciclu de invatamant;
 • noul proiect de dezvoltare institutionala, bazat pe diagnoza realizata si prin comparatie cu proiectul initial, realizat pe termen de 5 ani;
 • planurile operationale pe ultimii 3 ani si evaluarea atingerii obiectivelor propuse;
 • oferta educationala pentru anul scolar in curs/urmator;
 • lista obiectelor de inventar si a mijloacelor fixe aflate in proprietatea unitatii de invatamant,
 • certificatul de atestare fiscala etc.

Toate reglementarile si cerintele in vigoare pentru obtinerea autorizatiei de functionare din partea Ministerului Educatiei se gasesc pe site-ul oficial ARACIP.

Cati bani investesti?

Daca alegi sa inchiriezi sediul, vei investi initial intre 75.000 euro si 200.000 euro, iar pentru mobilier, material didactic si echipament poti cheltui pana la 50.000 euro. Costurile lunare se pot ridica la 10.000 lei si presupun intretinerea cladirii, salariile si achizitionarea echipamentelor, jucariilor sau materialelor care se uzeaza.

Deschiderea unei gradinite private necesita, asadar, sume mari de bani, iar pentru amortizarea investitiei este nevoie de o perioada de pana la 10 ani.

Resurse utile:

 1. Site-ul oficial al ARACIP.
 2. Site-ul oficial al Directiei de Sanatate Publica Bucuresti.
 3. Site-ul oficial al Ministerului Afacerilor Interne.

About the author

Acest site dedicat oamenilor intreprinzatori a aparut din pasiune pentru antreprenoriat si cu ajutorul unui proiect european la care Asociatia Travel Focus a fost partener. Ne propunem ca inclusiv dupa finalizarea proiectului sa-l dezvoltam si sa il transformam intr-un portal de interes, cu informatii utile pentru oamenii de afaceri, dar mai ales pentru cei la inceput de drum, dornici sa se lanseze in afaceri.

Related

JOIN THE DISCUSSION