ScoaladeAntreprenoriat

Uleiul natural presat la rece, o afacere cu adevarat „sanatoasa”

ulei presat la rece

Romania este un mediu prielnic pentru deschiderea unei afaceri in domeniul agriculturii. O idee care a devenit tot mai populara printre fermierii romani este comercializarea uleiului presat la rece, aflat la mare cautare datorita proprietatilor sale nutritive.

Cum se obtine uleiul presat la rece?

Uleiurile presate la rece se obtin din radacini proaspete, seminte, samburi sau din pulpa fructelor, in functie de materia prima utilizata. Pentru cultivarea produselor, in fiecare sezon este nevoie de campanii de arat, discuit si semanat, pentru care lucreaza cel putin doua persoane. Produsele sunt culese, selectate si curatate de impuritati, dupa care pot fi procesate.

Procesarea este etapa esentiala si presupune utilizarea unei prese mecanice de calitate care pastreaza principiile naturale ale materiei prime. Totodata, presarea trebuie efectuata la temperaturi de -50 de grade Celsius. Achizitionarea utilajului necesar pentru aceasta afacere presupune o investitie de minim 10.000 de euro.

Cum verifici calitatea uleiului obtinut?

Daca nu te ocupi personal de inmagazinarea uleiului, este bine sa poti face controlul calitatii. Acest lucru se face verificand, intai, mirosul si gustul uleiului, dupa care sticlele de ulei se pun la congenator cel putin 7 ore, la o temperatura de -20 de grade Celsius. In urma procesului de congelare, toata cantitatea de ulei ar trebui sa fie (usor) solidificata. Daca o parte din ulei este in continuare lichid, cel mai probabil acesta a fost supus unor tratamente chimice.

Cine detine astfel de afaceri in Romania?

Tot mai multi agricultori romani devin antreprenori prin intermediul afacerii cu ulei presat la rece, indiferent daca detin o vie, o livada de nuci, o gradina cu legume etc.

Acum 4 ani, un barbat din Ocna Mures si-a investit economiile intr-o astfel de afacere, ajungand sa produca ulei presat la rece 100% natural din floarea soarelui, soia, rapita si dovleac, pe care le cultiva pe cele 20 de hectare de teren detinute. Dintr-un singur hectar, Iacob Haiduc obtine 200-300 de litri de ulei sau, altfel spus, din 3 kg de seminte obtine aproximativ 1 litru de ulei. Uleiul este comercializat ulterior in targuri, piete sau pe internet, iar preturile variaza de la 7 lei/litru pentru cel de floarea soarelui la 100 lei/litru pentru cel de dovleac.

Un alt exemplu este Dorin Rac, un ardelean care a inceput o afacere cu uleiuri presate la rece in urma cu 2 ani, iar acum sustine ca nu mai poate face fata cererii de pe piata. Acesta se diferentiaza de ceilalti comercianti prin faptul ca este singurul care produce anumite uleiuri-minune, cum este cel de chimen.

Care sunt cele mai cautate uleiuri?

Uleiurile naturale presate la rece pot fi utilizate terapeutic, cosmetic sau pot fi consumate ca atare, ele avand numeroase substante nutritive si niciun adaos chimic. In Romania, la mare cautare sunt uleiurile de canepa, in, mac, samburi de caise, samburi de struguri rosii, busuioc sau migdale dulci.

About the author

Acest site dedicat oamenilor intreprinzatori a aparut din pasiune pentru antreprenoriat si cu ajutorul unui proiect european la care Asociatia Travel Focus a fost partener. Ne propunem ca inclusiv dupa finalizarea proiectului sa-l dezvoltam si sa il transformam intr-un portal de interes, cu informatii utile pentru oamenii de afaceri, dar mai ales pentru cei la inceput de drum, dornici sa se lanseze in afaceri.

Related

JOIN THE DISCUSSION