ScoaladeAntreprenoriat

Top 5 afaceri profitabile

Clinica stomatologie, foto Syda Productions

Industria de servicii este cel mai comun tip de afacere mica dar profitabila. Datorita costurilor mici de deschidere si personal putin, poti incepe chiar de acasa. Insa in afara de profit, trebuie sa iei in considerare si alti factori cum ar fi calificarile de care ai nevoie sa manageriezi firma, care ar fi obstacolele in dezvoltarea afacerii si nu in ultimul rand, daca ti se potriveste. Iti prezentam o lista a celor mai profitabile tipuri de afaceri:

  1. Agentie imobiliara

Piata imobiliara depinde in mare masura de starea economiei, insa toata lumea cauta imobile asa ca aceasta nevoie nu va disparea. In primul rand, costurile de operare pentru o astfel de afacere sunt reduse. Un alt avantaj il constituie faptul ca brokerii imobiliari nu au un program fix, ceea ce le permite o mare libertate iar cei care aleg sa lucreze in acest domeniu au posibilitatea se se organizeze in functie de prioritati.

  1. Firma de inchirieri auto

Inchirierile de masini le aduc antreprenorilor marje de profit de pana la 15%, iar business-urile depasesc uneori un milion de euro. Afacerea este sezoniera, depinde foarte mult de turism, vara fiind mult mai profitabila. Preturile pentru inchirierea masinilor variaza in functie de perioada de inchiriere si de tipul masinii alese.

  1. Cabinet stomatologic

Cu toate ca nu prea ne plac vizitele la dentist, din nefericire apar frecvent probleme la dinti si toata lumea ajunge la un cabinet stomatologic. Echipamentele si costurile de deschidere sunt intr-adevar costisitoate, insa profesia are avantajul sa fie foarte remunerata daca iti faci o clientela. Fie ca este vorba de un singur doctor sau de o clinica, trebuie cumva sa fie recunoscuta.

  1. Firma de consultanta design interior

Intreprinderile care se specializeaza in design interior si grafica sunt infloritoare, mai ales datorita importantei pe care o acordam aspectului incaperii unde ne petrecem timpul. Pentru a deschide o astfel de firma, nu este nevoie neaparat sa fii arhitect dar trebui sa ai un simt al frumosului bine dezvoltat. Serviciile pe care o firma de design interior le ofera includ consultanta, management de proiect, conceperea designului si alegerea materialelor. Multe companii apeleaza la astfel de firme care gasesc solutii pentru a crea un spatiu armonios.

  1. Centru de kinetoterapie

Pentru a deschide o astfel de afacere, pe de o parte centrul trebuie sa corespunda normelor de igiena iar pe de alta parte este nevoie de personal calificat. Lasand la o parte competenta celor care vor practica in unitate, este nevoie de echipamente speciale si sa iti stabilesti foarte bine publicul tinta care va beneficia de serviciile oferite de tine.

*Sursa foto: Syda Productions / Shutterstock.com

About the author

Acest site dedicat oamenilor intreprinzatori a aparut din pasiune pentru antreprenoriat si cu ajutorul unui proiect european la care Asociatia Travel Focus a fost partener. Ne propunem ca inclusiv dupa finalizarea proiectului sa-l dezvoltam si sa il transformam intr-un portal de interes, cu informatii utile pentru oamenii de afaceri, dar mai ales pentru cei la inceput de drum, dornici sa se lanseze in afaceri.

Related

JOIN THE DISCUSSION