ScoaladeAntreprenoriat

Tinerii antreprenori cuceresc domeniul IT!

IT

Domeniul IT a devenit extrem de vizibil in ultimii ani, cand vorbim de afaceri de succes. Multe dintre acestea au fost initiate de tineri cu idei vizionare, care au din ce in ce mai multe sanse de a se impune pe scena antreprenoriatului.

Incepand cu luna mai a acestui an, o serie de competitii de tehnologie si programe de pre-accelerare dedicate tinerilor IT-isti romani, dar si programe de mentorat si de networking cu investitori, au incercat sa convinga lumea business-ului ca viitorii antreprenori romani au intr-adevar un potential extraordinar.

La Innovation Labs, castigatorul a semnat deja un contract cu un potential investitor

La Innovation Labs, unul dintre cele mai mari programe de pre-accelerare din tara, au participat 73 de echipe, care si-au dezvoltat, timp de trei luni, proiectele, alaturi de mentorii lor – oameni din business sau manageri de companii. In „marea finala” au ajuns 24 dintre aceste echipe, dintre care doar trei au fost premiate. Premiul „Best Business”, acordat in cadrul editiei din acest an a Innovation Labs, a fost castigat de Vitabox.me – o aplicatie dedicata celor pasionati de fitness, ce propune planuri de suplimentare nutritionala in functie de obiceiurile de antrenament ale fiecarui utilizator. Vitabox.me a semnat deja un contract cu un lant international de centre de fitness.

Echipa Eskimo a castigat la categoria „Best Product”, care premiaza proiectul cel mai inspirat si util. Eskimo este genunchiera inteligenta care ii ajuta pe schiori sa previna din timp accidente sau miscari potential periculoase in timpul coborarilor, ajutandu-i sa-si corecteze pozitia prin intermediul unei aplicatii de smartphone. Produsul ofera o solutie ingenioasa si se impune in acelasi timp pe o piata de nisa.

Nu in ultimul rand, premiul „Best Pitch”, adjudecat de catre echipa Coinfetti, ofera solutia de convertire automata din bitcoins (monede virtuale) in moneda fizica, instant, pe cardul de debit al utilizatorului.

MVP Academy, Spherik si Demo Day s-au desfasurat la Cluj si la Bucuresti

MVP Academy, ajuns la a doua editie, a fost organizat in parteneriat cu Telekom Romania si Bitdefender. Tinerii participanti in cadrul acestuia au primit acces la resurse educationale, dar si oportunitatea de interactiune directa cu mentori cu experienta relevanta in diferite domenii. Programul s-a incheiat cu Demo Day, eveniment care a reunit 200 de oameni importanti din ecosistemul tech regional, in fata carora si-au prezentat proiectele 12 startup-uri, printre care Accelerole – un software de management pay-as-you-go care ajuta companiile sa gestioneze cu usurinta profesionistii independenti sau Clepsisoft CyberFog – o solutie proactiva de securitate care deviaza atacurile cibernetice impotriva companiei tale.

Lista competitiilor a continuat cu un eveniment organizat de Spherik Accelerator, la Cluj-Napoca, unde 11 startup-uri din domeniul tehnologiei si-au prezentat proiectele antreprenoriale in fata a peste 100 de investitori, directori si proprietari de companii, in speranta de a atrage finantare. S-au remarcat proiecte ca: AppRod – un „portofel” virtual care completeaza automat formularele digitale, permitand utilizatorilor sa reduca birocratia in mod semnificativ, sau Primul Medic – o platforma mobila care conecteaza medici alesi cu atentie alaturi de pacienti, pentru a face sfaturile medicale mai accesibile si sigure.

La SprintPoint, tinerii antreprenori vor beneficia de sesiuni de mentorat si contacte cu investitorii

Programul este derulat de Startup Transilvania in colaborare cu Cluj HUB. Echipele si micile firme IT acceptate au inceput un program de 8 saptamani din data de 3 iunie 2015, bazat pe activitati diverse de invatare, de la sesiuni de mentorat cu mentori locali si internationali, la aplicarea in echipa a unor metodologii pentru crearea unui model viabil de afacere.

Agenda programului alterneaza studiul modelelor de business cu sesiunile de mentorat, exercitiile pentru pitching si participarea la evenimente relevante din domeniile tech si IT. La finalul celor 8 saptamani de lucru, echipele vor participa la un eveniment de pitching in fata unui juriu format din mentori nationali si internationali, avand ocazia sa prezinte evolutia ideii lor din cadrul programului SprintPoint.

Startup Transilvania se declara a fi prima initiativa regionala de informare, educare, colaborare si formare de retele care vizeaza dezvoltarea si finantarea de proiecte antreprenoriale din regiunea Transilvania.

O romanca s-a impus ca antreprenor de succes in IT

Romanca Anda Gasca (26 de ani), absolventa a Universitatii Stanford, se numara printre cei mai „de viitor” 30 de antreprenori cu varsta sub 30 de ani, in topul intocmit de publicatia economica INC, datorita Knotch, o platforma de opinii care poate ajuta companiile de media si brandurile sa isi eficientizeze continutul.

Intr-un interviu pentru Wall-Street.ro din 2013, Gasca compara Knotch cu un „termometru al emotiilor”, mai exact un instrument vizual care permite oamenilor sa isi inregistreze opiniile legate de un subiect prin alegerea de culori – de la rosu aprins (foarte pozitiv) pana la albastru inchis (foarte negativ), cu „9 alte tente intre ele”.

Din 2013, platforma a inceput sa publice infografice care au atras atentia printre companiile de media, interesate sa integreze Knotch in site-urile lor ca mecanism de feedback in materiale.

About the author

Acest site dedicat oamenilor intreprinzatori a aparut din pasiune pentru antreprenoriat si cu ajutorul unui proiect european la care Asociatia Travel Focus a fost partener. Ne propunem ca inclusiv dupa finalizarea proiectului sa-l dezvoltam si sa il transformam intr-un portal de interes, cu informatii utile pentru oamenii de afaceri, dar mai ales pentru cei la inceput de drum, dornici sa se lanseze in afaceri.

Related

JOIN THE DISCUSSION