ScoaladeAntreprenoriat

Teoria impreviziunii sau cand poate fi anulat un contract pentru ca a devenit prea oneros

legislatie

Exista anumite situatii cand incheiem contracte cu executare succesiva ce in timp devin prea oneroase pentru una dintre parti, pentru ca nu anticipeaza obstacolele pe care la va intimpina in activitatea antreprenoriala sau pentru ca intervine un eveniment greu de crezut ca va fi posibil in viitorul apropiat. Cu alte cuvinte, se creeaza un dezechilibru injust intre contraprestatiile partilor implicate.

Printre cauzele impreviziunii se numara fluctuatiile monetare, concretizate de obicei in inflatie, dar nu este exclusa nici deflatia. O alta cauza poate fi interventionismul legal, prin care statul poate mari valoarea si numarul taxelor sau poate introduce obligativitatea obtinerii unei licente extrem de costisitoare pentru una din parti.

Celor doua cauze li pot alatura multe altele. Forta majora nu poate fi inclusa printre ele pentru ca aici exista alte reguli juridice.

Legiuitorul vine in ajutorul celor afectati de aceste situatii noi, reglementand impreviziunea in articolul 1271 din Codul civil, dar numai in cazuri exceptionale, care trebuie sa indeplineasca numite conditii, strict enumerate, si numai atunci cand “executarea a devenit excesiv de oneroasa datorita unei schimbari exceptionale a imprejurarilor care ar face vadit injusta obligarea debitorului la executarea obligatiei.”

Conditiile impreviziunii

Cand instanta este sesizata cu o astfel de speta, poate decide fie adaptarea contractului, fie incetarea acestuia la un anumit moment si in anumite conditii, insa numai daca schimbarea imprejurarilor a intervenit dupa incheiarea acestuia, daca nu au fost si nu putea fi avuta in vedere de debitor, in mod rezonabil (la momentul incheierii acordului) si nici nu si-a asumat acest risc sau nu putea fi in mod rezonabil considerat ca si l-ar fi asumat.

Pentru a nu se incarca activitatea instantelor judecatoresti, dar si pentru ca un creditor bine intentionat sa nu se trezeasca cu procese inutile, pentru ca cererea de chemare in judecata a debitorului sa fie admisibila, acesta trebuie sa faca dovada ca a incercat negocierea adaptarii contractului, intr-un termen rezonabil si cu buna credinta.

Clauze privind impreviziunea

In contracte se pot introduce clauze valabile privind impreviziunea care nu fac decat sa adapteze contractul noilor situatii, in mod automat, cum este cea de indexare, sau care sa oblige partile sa renegocieze, cum este clauza de revizuire sau de hardship. Acestea sunt premise, deoarece concretizeaza principiul libertatii contractuale.

Mentiune

In cazul in care negocierea adaptarii contractului esueaza si se ajunge in instanta, putem incerca sa anticipam decizia judecatorului. Acesta va opta intodeauna pentru salvgardarea lui, atunci cand e posibil, si nu pentru incetare. De asemenea, va incerca sa faciliteze ajungerea la un consens intre parti.

Daca insa se va ajunge la o hotarare de incetare a contractului, aceasta va produce efecte doar pentru viitor si nu retroactiv.

Next article

Ce este uzufructul?

About the author

Acest site dedicat oamenilor intreprinzatori a aparut din pasiune pentru antreprenoriat si cu ajutorul unui proiect european la care Asociatia Travel Focus a fost partener. Ne propunem ca inclusiv dupa finalizarea proiectului sa-l dezvoltam si sa il transformam intr-un portal de interes, cu informatii utile pentru oamenii de afaceri, dar mai ales pentru cei la inceput de drum, dornici sa se lanseze in afaceri.

Related

JOIN THE DISCUSSION