ScoaladeAntreprenoriat

Stiati ca firmele si PFA-urile nu mai sunt obligate sa aplice stampila pe documente?

stampila

Stampila a aparut in secolul XX ca alternativa la sigiliu, iar scopul ei era sa ofere autenticitate unui document.

Incepand cu data de 23 iulie 2015, firmele si PFA-urile din Romania nu mai sunt obligate sa aplice stampila pe declaratii, cereri sau alte documente. Ordonanta Guvernamentala nr. 17/2015 privind reglementarea unor masuri fiscal-bugetare si modificarea si completarea unor acte normative a fost publicata in Monitorul Oficial nr. 540 in data de 20 iulie 2015 si intra in vigoare incepand cu data de 23 iulie 2015.

Cine se poate bucura de aceasta decizie?

Astfel, se elimina obligativitatea folosirii stampilei pentru documentele depuse la institutiile si autoritatile statului, iar cei care se vor putea bucura de aceasta decizie sunt persoanele fizice si persoanele juridice de drept privat, cat si entitatile fara personalitate juridica. Iata mai jos un text din Ordonanta Guvernamentala:

„Persoanele fizice, persoanele juridice de drept privat, precum si entitatile fara personalitate juridica nu au obligatia de a aplica stampila pe declaratii, cereri sau orice alte documente depuse la institutiile sau autoritatiile publice.”

In momentul de fata, firmele se identifica, potrivit Legii nr 31/1990, prin denumire, numar de inregistrare in registrul comertului si cod unic de inregistrare, insa nu si prin strampila. In plus, firmele nu au impusa o forma, o marime a stampilei sau o culoare a tusului folosit, reglementari in aceasta privinta existand numai pentru profesiile liberale, pentru institutiile statului si in cazul in care actele juridice pot fi anulate in lipsa aplicarii acesteia.

In schimb, aceasta schimbare nu este valabila si pentru persoanele juridice de drept public, care vor fi obligate in continuare sa aplice stampila pe documentele pe care le emit.

About the author

Acest site dedicat oamenilor intreprinzatori a aparut din pasiune pentru antreprenoriat si cu ajutorul unui proiect european la care Asociatia Travel Focus a fost partener. Ne propunem ca inclusiv dupa finalizarea proiectului sa-l dezvoltam si sa il transformam intr-un portal de interes, cu informatii utile pentru oamenii de afaceri, dar mai ales pentru cei la inceput de drum, dornici sa se lanseze in afaceri.

Related

JOIN THE DISCUSSION