ScoaladeAntreprenoriat

Simulatia sau cat de valabil este un contract incheiat cu scopul de a il ascunde tertilor

Lege

Contractele ascunse altor persoane si cunoscute doar de parti nu sunt, probabil, solutia morala, insa sunt perfect legale atat timp cat nu se urmareste fraudarea legii, adica daca sunt redactate doar pentru a scapa de taxe si impozite.

Acestea se numesc contracte simulate si erau legale si in perioada in care era in vigoare Vechiul Cod civil, numai ca simulatia era prevazuta intr-un singur articol, destul de sumar si ambiguu.

Odata cu Noul Cod civil s-a preluat toata doctrina si jurisprudenta in aceasta materie si a fost transpusa in articolele 1289-1294.

Contractele nu produc efecte fata de persoanele care nu au cunostinta de ele, cu mici exceptii – succesorii universali si succesorii cu titlu universal – insa nu produc efecte nici fata de ei atunci cand se urmareste fraudarea intereselor lor sau cand se introduce o clauza, in acest sens, in actul secret.

Succesorii universali sunt mostenitorii care primesc o cota din intreaga avere disponibila a decedatului, fara a li se individualiza bunurile primite, iar succesorii cu titlu universal sunt aceia care primesc de la defunct o categorie de bunuri, individualizata (toate bunurile imobile, de exemplu). Exista si o a treia categorie de mostenitori numita succesori cu titlu particular. Acestia primesc unul sau mai multe bunuri individualizate (terenul X, masina X etc).

Conditiile simulatiei

Exista trei conditii esentiale si care trebuiesc indeplinite cumulativ pentru a ne afla in prezenta unei simulatii:

1.Trebuie sa existe un act secret intre parti care sa fie anterior sau concomitent cu actul public. Acesta nu trebuie sa capete neaparat forma scrisa pentru a fi valabil, nici macar atunci cand legea o cere pentru valabilitatea actelor publice, neascunse de terti;

2.Trebuie sa existe un act public care sa creeze o aparenta. Acesta trebuie sa indeplineasca toate formele legale pentru valabilitatea lui;

3.Existenta acordului simulatoriu. Nu trebuie sa existe nici un dubiu asupra intentiei de ascundere, de catre parti, a contractului real fata de terti.

Celor trei conditii i se poate adauga o a patra. Nu trebuie ca partile sa urmareasca incalcarea legii sau sa o faca involuntar.

Formele simulatiei

Exista trei feluri de simulatie: fictivitatea, deghizarea si interpunerea de persoane.

Contractul public este fictiv atunci cand in actul secret se precizeaza ca primul nu produce nici un efect. Cu alte cuvinte nu se urmareste crearea nici unui efect juridic intre parti. In privinta deghizarii, actul secret da nastere unor raporturi juridice care doresc a fi ascunse, din diverse motive.

Prin interpunerea de persoane, in actul secret se stipuleaza faptul ca una dintre parti nu are calitatea de parte contractanta si se indica o alta persoana, care ii va lua locul si carei i se doreste pastrarea anonimatului fata de terti.

Efectele simulatiei

Intre partile contractante va produce tot timpul actul secret, daca acesta nu incalca legea. Dupa cum am spus deja, sunt asimilati, de regula, partilor si succesorii universali sau cu titlu universal ai acestora.

In ceea ce priveste efectele fata de terti, trebuie sa distingem intre tertii obisnuiti si creditorii partilor care pot avea interese aparte in aceasta situatie. Fata de primii, daca nu cunosc simulatia, va produce efecte actul public. Daca li se vatama vreun drept, pot invoca actiunea in simulatie pentru a beneficia de efectele actului secret. In aceasta situatie se afla si creditorii.

Exista si posibilitatea ca mai multi terti sa aiba interese contrare, unii dorind sa invoce actul secret, ceilalti pe cel public. In acest conflict vor avea castig de cauza cei care invoca cu buna credinta contractul aparent. Daca toti tertii sunt de rea credinta, va produce efecte fata de ei actul secret.

Observam ca in cazul tertilor totul depinde de reaua sau buna credinta. Pentru a fi considerat tert de buna credinta trebuie sa aiba aceasta calitate in momentul incheierii simulatiei.

About the author

Acest site dedicat oamenilor intreprinzatori a aparut din pasiune pentru antreprenoriat si cu ajutorul unui proiect european la care Asociatia Travel Focus a fost partener. Ne propunem ca inclusiv dupa finalizarea proiectului sa-l dezvoltam si sa il transformam intr-un portal de interes, cu informatii utile pentru oamenii de afaceri, dar mai ales pentru cei la inceput de drum, dornici sa se lanseze in afaceri.

Related

JOIN THE DISCUSSION