ScoaladeAntreprenoriat

Servicii online folositoare pentru o afacere

Business online

Deschiderea unei afaceri se poate dovedi a fi o mare bataie de cap pentru un viitor antreprenor. Pe langa stresul obtinerii actelor necesare, suma de bani cheltuita pentru infiintarea unui business, de la costul documentelor, pana la cel al chiriei si al taxelor administrative, poate oscila intre cateva sute si chiar cateva zeci de mii de lei. Insa, exista si anumite servicii care va pot fi de mare folos si pe care le puteti obtine fie gratis, fie cu un cost redus, doar cu ajutorul internetului. Mai ales pentru cei care decid sa isi infiinteze un magazin online, exista o serie de agregatoare online ce pot fi o solutie ieftina si la indemana pentru a va achizitiona un domeniu, un nume sau o adresa postala.

Mai jos va prezentam cateva site-uri cu ajutorul carora puteti obtine servicii online ce includ numele si domeniul site-ului pentru afacerea voastra, o adresa postala fictiva sau un server pentru ca website-ul sa functioneze:

  1. Borderlinx.com: pentru a avea o afacere serioasa, veti avea nevoie de o adresa postala. Pe Borderlinx.com va puteti alege o adresa postala din Marea Britanie sau Statele Unite in mai putin de 20 de secunde. Ulterior, toate coletele pe care le veti primi pe adresa respectiva, va vor fi trimise mai departe prin intermediul site-ului.
  2. Namecheap.com: dupa ce ati obtinut o adresa a sediului, urmatorul pas este dezvoltarea unui website, iar primul lucru de care veti avea nevoie este un nume pentru domeniu. Pe Namecheap.com, unul dintre cele mai utilizate agregatoare de nume de domenii, puteti gasi variantele care sunt valabile pentru domeniul pe care il doriti. Pentru un nume de domeniu nou, puteti plati de la 5 dolari pana la 30 de dolari. Daca aveti noroc, puteti gasi si nume de domenii la promotie intre 2 si 3 dolari.
  3. Digitalocean.com: va ofera stocare si servicii de server in cloud pentru ca viitorul website al afacerii voastre sa functioneze. Preturile sunt variate in functie de pachetul pe care il veti alege: puteti opta pentru un pachet de 5$/luna cu 20 de GB si 1 TiB de transfer sau pentru pachetul de 10$, care iti ofera 30 de GB.
  4. Themeforest.net: dupa ce ati obtinut un server, va trebui sa-l administrati sau sa puneti pe el un site. Pentru asta, themeforest.com va ofera, gratuit, modele de template-uri, pentru ca viitorul site sa arate cat mai bine. Puteti vedea cum va arata site-ul inainte de a-l cumpara si puteti face modificari in el.
  5. Clickphone.ro: ultima etapa pentru dezvoltarea unui afaceri online care sa prezinte incredere in fata clientilor este obtinerea unui numar de telefon. Prin intermediul Clickphone.ro, puteti obtine un numar de telefon valabil doar pe internet. Veti putea fi apelat si veti putea face apeluri telefonice de tip VoIP (VoiceoverIP), apelurile primite si cele efectuate in retea nefiind taxate. Va veti putea instala numarul de telefon printr-o aplicatie si astfel, veti beneficia de un numar de telefon fix operabil de pe calculator sau laptop.

Asadar, dezvoltarea unui business online poate fi destul de rapida utilizand aceste unelte disponibile pe internet. Astfel, puteti infiinta o companie cu o adresa postala, dar fara un sediu real sau cu un site, dar fara server, fara a avea vreun cost semnificativ.

About the author

Acest site dedicat oamenilor intreprinzatori a aparut din pasiune pentru antreprenoriat si cu ajutorul unui proiect european la care Asociatia Travel Focus a fost partener. Ne propunem ca inclusiv dupa finalizarea proiectului sa-l dezvoltam si sa il transformam intr-un portal de interes, cu informatii utile pentru oamenii de afaceri, dar mai ales pentru cei la inceput de drum, dornici sa se lanseze in afaceri.

Related

JOIN THE DISCUSSION