ScoaladeAntreprenoriat

SafeDrive- o idee de afaceri cu impact social

Masina

Din ce in ce mai multi web developers aleg sa dezvolte aplicatii utile, dar care au si un impact puternic asupra societatii. Deci, pentru cei dintre voi care sunt pasionati de dezvoltarea de aplicatii, afacere pe care o vom prezenta in articolul de mai jos va fi un bun exemplu de urmat.

Ce este SafeDrive?

SafeDrive reprezinta o aplicatie care a fost conceputa ca o modalitate de a recompensa conducatorii auto care nu folosesc telefonul mobil in timp ce conduc. Aplicatia a primit medalia de aur la Gala Edison, ce s-a desfasurat in New York City, la categoria Lifestyle si Impact Social, pentru ca incurajeaza un comportament de conducere responsabil.

Cum functioneaza? 

Mai exact , algoritmul aplicatiei SafeDrive se activeaza atunci cand viteza utilizatorul depaseste 10 km/h, incepand sa ofere conducatorilor puncte. Un sistem de recompense bazat pe puncte permite utilizatorilor sa achizitioneze servicii de la parteneri ai SafeDrive, cum ar fi Uber, Kiip.com si benzinarii locale. In cazul in care utilizatorul vor sa inchida aplicatia si sa foloseasca telefonul in alte scopuri in timpul conducerii, utilizatorul trebuie sa apese Release, ceea ce duce la pierderea tuturor punctelor acumulate pana atunci. Odata ce au ajuns la destinatie, punctele castigate in timpul calatoriei lor se adauga la contul utilizatorului.

Asadar, aceasta idee ar putea fi un bun punct de plecare pentru tinerii care aspira sa intre in lumea afacerilor, dar si sa contribuie la bunastarea societatii actuale.

About the author

Acest site dedicat oamenilor intreprinzatori a aparut din pasiune pentru antreprenoriat si cu ajutorul unui proiect european la care Asociatia Travel Focus a fost partener. Ne propunem ca inclusiv dupa finalizarea proiectului sa-l dezvoltam si sa il transformam intr-un portal de interes, cu informatii utile pentru oamenii de afaceri, dar mai ales pentru cei la inceput de drum, dornici sa se lanseze in afaceri.

Related

JOIN THE DISCUSSION