ScoaladeAntreprenoriat

Programele de pre-accelerare de afaceri din Romania

Programe de pre-accelerare

Pre-acceleratoarele de afaceri din Romania sunt perfecte pentru antreprenorii care au o idee de startup in domeniul IT, insa nu au destula experienta si nici fondurile necesare pentru a-si deschide afacerea pe cont propriu. Practic, programele de pre-accelerare se adreseaza startup-urilor early stage, adica celor aflate intr-un stadiu incipient de dezvoltare, punand la dispozitia antreprenorilor know-how-ul necesar pentru a transforma o idee intr-un produs de succes.

Iata care sunt etapele unui astfel de program:

 1. Inscrierea participantilor.
 2. Procesul de selectie, care poarta numele de hackathon.
 3. Participantii selectati lucreaza la dezvoltarea conceptului afacerii si a produsului, sub indrumarea unor mentori: oameni de afaceri, profesionisti, lideri din industrie etc.
 4. Sunt prezentate produsele in fata unor potentiali investitori.

Toate aceste etape au loc, de regula, pe parcursul a doua-trei luni de zile. Chiar si dupa finalizarea programului, organizatorii continua sa actioneze ca facilitatori sau consultanti pentru participanti.

In Romania, primele acceleratoare de afaceri au aparut cu trei ani in urma, iar pre-acceleratoarele chiar mai tarziu. Printre pre-acceleratoarele romanesti se numara Innovation Labs, MVP Academy, Spherik Accelerator si SprintPoint. Iata cateva informatii despre cele mai cunoscute dintre ele:

Innovation Labs

 • este organizat de Tech Lounge cu sprijinul Orange, Carrefour Romania, Microsoft YouthSpark si Romanian-American Foundation;
 • se adreseaza startup-urilor
 • inscrierile incep pe 21 februarie;
 • selectia (hackathon) se face atat in Bucuresti, cat si in Cluj;
 • perioada de desfasurare este martie-iunie, iar locatia este Bucuresti.

MVP Academy

 • este organizat de How to Web in parteneriat cu Telekom Romania si Bitdefender, cu sprijinul CyberGhost, Raiffeisen Bank, hub:raum, Microsoft si SendGrid;
 • se adreseaza startup-urilor din Europa Centrala si de Est care au mai putin de doi ani de activitate si care au dezvoltat cel putin un prototip functional al produsului;
 • inscrierile incep pe 16 februarie;
 • perioada de desfasurare este martie-mai;
 • produsele dezvoltate pot fi din domeniul software, hardware, internet of things, mobile, robotica, biotech, medtech sau ecommerce.

Despre Spherik Accelerator gasesti aici mai multe informatii, iar site-ul oficial al SprintPoint poate fi accesat aici. In toate cele patru pre-acceleratoare mentionate mai sus au fost inscrise, in anul 2015, peste 500 de proiecte, numarul si calitatea proiectelor fiind in crestere de la un an la altul.

About the author

Acest site dedicat oamenilor intreprinzatori a aparut din pasiune pentru antreprenoriat si cu ajutorul unui proiect european la care Asociatia Travel Focus a fost partener. Ne propunem ca inclusiv dupa finalizarea proiectului sa-l dezvoltam si sa il transformam intr-un portal de interes, cu informatii utile pentru oamenii de afaceri, dar mai ales pentru cei la inceput de drum, dornici sa se lanseze in afaceri.

Related

JOIN THE DISCUSSION