ScoaladeAntreprenoriat

Povestea unei inginere din Brasov care a ajuns sa lucreze pentru Tesla

shutterstock_247925119

Cristina Balan este un inginer din Brasov care a decis sa plece din Romania pentru a-si urma visul, acela de a deveni o persoana cunoscuta in inginerie. Cristina a plecat din Romania la inceputul anilor 2000, atunci cand abia se puneau bazele industriei auto din Romania si a lucrat la companii de succes din strainatate, printre care Tesla (pentru proiectul modelului Model S) si Boeing (la proiectul celui mai avansat avion de pasageri din punct de vedere tehnologic, Boeing 787 Dreamliner).

Cristina Balan a emigrat dupa cel de-al treilea an de facultate, atunci cand a realizat ca dorea sa conteze in inginerie si sa participe intr-un proiect care va schimba lumea. “Din pacate nu aveam prea multe alternative in Romania, deci unde puteam emigra decat in Statele Unite sau Canada? Aveam cativa prieteni in America de Nord si mi-a placut foarte mult mentalitatea deschisa si oportunitatile pe care le aveam. Am plecat din Romania la mai putin de o luna de la absolvirea facultatii“, a spus Cristina Balan

Prima tara in care a mers Cristina a fost Canada, iar primul job a fost in IT, nu in inginerie asa cum isi dorea. Dar acest lucru nu a descurajat-o si a continuat sa lupte pentru visul ei, iar job-ul de inginer l-a obtinut cateva luni mai tarziu la compania Honeywell. La inceput a fost greu deoarece trebuia sa faca naveta, pe timp de vara fiind nevoita sa conduca o ora si jumatate, iar iarna statea in masina pana la opt ore. Totusi, Cristina Balan a declarat: „Multi spuneau ca nu sunt in toate mintile de conduc atat de departe spre nord pentru un job, insa din jobul acela am invatat foarte mult, iar acea experienta m-a ajutat enorm pe parcurs”.

Odata ajunsa in SUA a aplicat la un job pentru compania Boeing, unde a lucrat ca inginer designer pentru proiectul avionului Boeing 787 Dreamliner. Certificarea Catia a fost un motiv pentru care a obtinut aceasta slujba, iar dupa numai doua luni a ajuns reprezentantul care se ocupa de furnizorul de scaune de pasageri.

Cristina Balan a ajuns la Tesla, celebra firma de autovehicule electrice, in anul 2010 ca inginer CAD, fiind responsabila de sistemul de baterii, iar din iulie 2013 pana in aprilie 2014 s-a ocupat de sistemele de interior.

In ianuarie 2015, Cristina Balan a fondat compania Tesseract Motors deoarece a realizat ca autovehiculele electrice reprezinta viitorul. Firma se ocupa in special cu proiectarea automobilelor, insa nu cu numai atat.

About the author

Acest site dedicat oamenilor intreprinzatori a aparut din pasiune pentru antreprenoriat si cu ajutorul unui proiect european la care Asociatia Travel Focus a fost partener. Ne propunem ca inclusiv dupa finalizarea proiectului sa-l dezvoltam si sa il transformam intr-un portal de interes, cu informatii utile pentru oamenii de afaceri, dar mai ales pentru cei la inceput de drum, dornici sa se lanseze in afaceri.

Related

JOIN THE DISCUSSION