ScoaladeAntreprenoriat

Povestea liderului pietei de curierat din Romania

Curierat

La 17 ani de la infiintare (anul 1998), firma Fan Curier este, in momentul de fata, liderul pietei de curierat din Romania. Asa cum iti poti inchipui, ca sa ajungi in aceasta pozitie trebuie sa parcurgi un drum lung si plin de obstacole. Chiar daca acum mai sunt multe companii de curierat, inca mai exista loc pentru altele noi, mai ales daca aduci ceva nou in domeniu. Spre exemplu, de cativa ani au aparut cateva firme de curierat pe bicicleta, acestea putand livra produsul in acelasi oras in decurs de cateva ore.

Iata, pe scurt, povestea firmei Fan Curier si cateva sfaturi pentru cei care doresc sa isi deschida un business in acest domeniu.

Compania a fost fondata in anul 1998 de doi frati, Adrian Mihai si Neculai Mihai, si de catre un prieten de-al lor, Felix Patrascanu. Ca la orice business aflat la inceput de drum, banii de investit au lipsit sau au fost putini, cei trei fiind nevoiti sa livreze coletele cu masinile personale (in prezent compania detine peste 1600 de autovehicule).

Adrian Mihai recomanda antreprenorilor aflati la inceput de drum sa gandeasca pozitiv, sa fie optimisti si sa creada in ceea ce fac. Din cauza gandirii negative, multi antreprenori au esuat in afaceri si intr-un final au iesit de pe piata.

Un alt sfat al lui Adrian Mihai se refera la parteneri. El, impreuna cu fratele sau si Felix Patrascanu au crescut in acelasi sat din Vrancea, dobandind astfel aceleasi valori, ceea ce i-a ajutat in business. Asadar, daca vrei sa iti deschizi o afacere in acest domeniu este esential ca partenerul tau, in cazul in care exista, sa aiba aceleasi valori ca tine, sa nu existe discordante mari. Fiecare persoana este diferita dintr-un anumit punct de vedere si vor fi momente in care partenerii vor avea idei diferite, insa este important sa existe intelegere si sa se ajunga la un consens, totul pentru a fi bine firmei.

Antreprenorul este de parere ca intr-o afacere nu trebuie sa existe niciun moment de relaxare si ca drumul spre succes este unul pe care trebuie sa mergi tot timpul – nu poti sa spui ca ai ajuns si te-ai oprit.

Adrian Mihai, de meserie profesor de sport, spune ca a facut multe greseli atunci cand a intrat in business. O astfel de greseala pe care, daca ar putea, ar schimba-o, este legata de faptul ca a pus prea mult accentul pe cariera si partea financiara, neglijand sanatatea, prietenii si familia.

About the author

Acest site dedicat oamenilor intreprinzatori a aparut din pasiune pentru antreprenoriat si cu ajutorul unui proiect european la care Asociatia Travel Focus a fost partener. Ne propunem ca inclusiv dupa finalizarea proiectului sa-l dezvoltam si sa il transformam intr-un portal de interes, cu informatii utile pentru oamenii de afaceri, dar mai ales pentru cei la inceput de drum, dornici sa se lanseze in afaceri.

Related

JOIN THE DISCUSSION