ScoaladeAntreprenoriat

PFA sau microintreprindere? Avantaje si dezavantaje

microintreprindere sau PFA

Incepand de anul viitor, cei care detin un PFA vor trebui sa plateasca mai multe taxe catre stat. Acestia vor plati obligatoriu CAS calculat la venitul net obtinut, CASS de 5,5% si impozit pe venit de 16%. Daca te gandesti sa incetezi activitatea ca PFA si sa iti deschizi o microintreprindere, iata mai jos care sunt principalele avantaje si dezavantaje.

Daca pana la finalul anului microintreprinderile datoreaza un impozit de 3% din veniturile obtinute, incepand cu anul viitor cota de impozitare va fi diferita. Astfel, in functie de numarul de salariati pe care ii care microintreprinderea, cota de impozitare va fi cuprinsa intre 1 % si 3%.

  • pentru microintreprinderile care au cel putin doi salariati, cota de impozitare este de 1%
  • pentru microintreprinderile care au un singur angajat, cota de impozitare este de 2%
  • pentru microintreprinderile care nu vor avea nici macar un salariat, cota de impozitare este de 3%

Asociatii nu au voie sa utilizeze banii societatii in scopuri personale in timpul anului fiscal, iar dupa aprobarea situatiilor financiare, acestia pot repartiza profitul la dividende. Pentru acest lucru trebuie platit un impozit suplimentar de 16% din suma repartizata dar, incepand cu 1 ianuarie 2016, aceasta taxa scade la 5%.

Daca ai un PFA, anul 2016 nu vine cu vesti tocmai bune. PFA-urile vor datora obligatoriu si CAS de 10,5% sau 26,3% din venitul obtinut, chiar daca obtin venituri din salarii. Pana la sfarsitul anului, obligatorii sunt numai impozitul pe venit de 16% si contributia la sanatate de 5,5%.

Aspecte de luat in calcul

  • daca ai venituri mai mari de 10000 euro/an inseamna ca nu poti deveni microintreprindere, iar firmele care depasesc acest plafon vor trebui sa plateasca un impozit de 16% din profitul obtinut, neexistand mari deosebiri intre o astfel de firma si PFA
  • daca esti o persoana juridica, resursele financiare nu pot fi utilizate in cursul anului, ci numai dupa ce este aprobata situatia financiara si este platita taxa pe dividende
  • in cazul in care detii o microintreprindere ai nevoie de un contabil autorizat, in cazul PFA-ului iti poti tine singur contabilitatea
  • ca PFA poti utiliza banii obtinuti si in cursul anului
  • functionand ca PFA, contributiile sociale suportate iti confera statutul de persoana asigurata

About the author

Acest site dedicat oamenilor intreprinzatori a aparut din pasiune pentru antreprenoriat si cu ajutorul unui proiect european la care Asociatia Travel Focus a fost partener. Ne propunem ca inclusiv dupa finalizarea proiectului sa-l dezvoltam si sa il transformam intr-un portal de interes, cu informatii utile pentru oamenii de afaceri, dar mai ales pentru cei la inceput de drum, dornici sa se lanseze in afaceri.

Related

JOIN THE DISCUSSION