ScoaladeAntreprenoriat

O idee de afacere de 1 milion de dolari

Dolari

Alex Tew, un tanar care tocmai fusese acceptat la o universitate privata, s-a gandit cu doar o luna inainte de a incepe cursurile cum poate sa faca rost pentru a-si plati studiile. Inarmat cu un notebook si un stilou, s-a gandit pana tarziu in noapte la o solutie pentru aceasta problema. Deoarece nu a reusit sa gaseasca o rezolvare a scris o singura intrebare pe hartie: cum pot deveni milionar in dolari? Dupa ceva timp a gasit raspunsul: va crea o pagina web de 1 milion de pixeli si va vinde spatiu publicitar pe aceasta pagina pentru 1$/pixel. Astfel a luat nastere www.milliondollarhomepage.com

Chiar daca la inceput parea o idee nebuneasca, Tew a cumparat cu numai 100$ un nume de domeniu si unele servicii web, iar in 2 zile site-ul era deja functional.

Conceptul a fost unul simplu: companiile puteau cumpara spatiu publicitar in blocuri de 10×10 pentru 1$/pixel. Deoarece site-ul nu era inca cunoscut si realizand ca companiile nu ar fi fost interesate de inchirierea spatiului, Tew si-a convins familia si prietenii sa cumpere un spatiu de publicitate de 1000 de pixeli apoi a luat hotararea sa faca mai cunoscuta aceasta pagina cu ajutorul mass-mediei.  Asadar, cu primii bani obtinuti de la cunostinte a trimis comunicate de presa catre mass-media locala.

Mass-media din UK a prins „momeala” iar publicitatea oferita de canalele media i-au adus lui Tew vanzari in valoare de 40.000 $, bani suficienti pentru a-i acoperi cei trei ani de studiu. Nu a durat mult si stirea despre acest site a ajuns in 35 de tari, iar in numai 5 luni Tew si-a indeplinit obiectivul: acela de a vinde toti pixelii disponibili pe pagina, adica 1 milion. Ultimii 1.000 de pixeli au fost pusi la vanzare pe eBay, iar la sfarsit oferta castigatoare a fost de 38.000$.

Invata sa te adaptezi

Ideea de 1 milion de dolari i-a venit lui Alex Tew in numai 20 de minute, de aceea consider ca o mare parte din succesul nostru este puterea noastra de a ne adapta la ce e nou, abilitatea de a gasi solutii rapide.

Sfaturi de la tanarul antreprenor:

Fii creativ. Cel mai important lucru este sa ai incredere in creativitate deoarece ideile tale chiar pot avea succes.

Fii indraznet. Asigura-te ca hobby-ul tau iti poate aduce bani si treci la treaba.

Continua sa incerci. Daca ai mai multe idei incearca-le pe toate. Sunt mari sanse sa nu ai succes cu toate dar tot vei invata lucruri importante care pe viitor iti vor fi de folos. Nu exista esec, deoarece fiecare pas gresit te va face mai puternic si vei invata ceva nou iar data viitoare nu vei mai face aceleasi greseli. Deci, important este ca intotdeauna sa continui.

About the author

Acest site dedicat oamenilor intreprinzatori a aparut din pasiune pentru antreprenoriat si cu ajutorul unui proiect european la care Asociatia Travel Focus a fost partener. Ne propunem ca inclusiv dupa finalizarea proiectului sa-l dezvoltam si sa il transformam intr-un portal de interes, cu informatii utile pentru oamenii de afaceri, dar mai ales pentru cei la inceput de drum, dornici sa se lanseze in afaceri.

Related

JOIN THE DISCUSSION