ScoaladeAntreprenoriat

O aplicatie mobila ii ajuta pe soferi sa-si parcheze masinile

parcare

De cate ori nu ati fost nevoiti sa va parcati masina intr-o zona mult mai indepartata de locul in care trebuia, de fapt, sa ajungeti? Locurile de parcare reprezinta o mare problema pentru soferi, mai ales pentru cei care traiesc in orasele aglomerate.

Un antreprenor american a profitat de aceasta nevoie a soferilor si a creat un start-up care s-ar putea dovedi a fi o idee de afaceri viabila si pentru antreprenorii din marile orase din Romania, in special pentru cei din Bucuresti. Asa ca, cei care se gandesc sa isi infiinteze un business, insa nu s-au gandit exact in ce ar putea sa investeasca, iata o idee ce poate reprezenta inceputul unei afaceri promitatoare pentru un tanar antreprenor.

Practic, prin intermediul unei aplicatii si al unui „valet”, soferii sunt ajutati sa isi gaseasca un loc de parcare, fara a mai fi nevoiti sa piarda vremea cautand un astfel de spatiu. Mai mult, „valetul” aduce masina inapoi, atunci cand soferul se hotaraste sa plece din locul respectiv.

Afacerea, inceputa in orasul San Francisco, s-a dezvoltat intre timp si in alte orase mari din Statele Unite, prin finantare de la mai multe fonduri de investitii. Modul de operare al aplicatiei, disponibila atat pe iOS, cat si pe Android, este simplu: inainte sa plece de acasa, soferii scriu in aplicatie adresa de destinatie si ora la care vor fi acolo, iar inainte de a ajunge primesc, tot pe aplicatie, numele si fotografia „valetului” care ii va astepta sa le preia masina.

Soferul este asteptat la destinatie de catre un reprezentant al companiei, imbracat intr-o jacheta distinctiva, care preia autovehiculul ce va ajunge intr-una dintre parcarile cu care firma a incheiat o intelegere. Apoi, cu zece minute inainte sa paraseasca destinatia, clientul trebuie sa solicite in aplicatie ca masina sa-i fie adusa.

De retinut este faptul ca, pe langa serviciile de parcare, ce costa intre 5 si 7 dolari/ora, maximul posibil fiind de cateva ore/zi, compania a dezvoltat si un serviciu de Drive Home, prin care clientii pot solicita ca unul dintre „valeti” sa le fie sofer, utilizand propria lor masina. Astfel, dupa o noapte in oras, un client poate cere ca un sofer sa ii conduca masina pana acasa, asigurandu-se astfel ca atat el, cat si autovehiculul vor fi in siguranta. In plus, pe langa aceste servicii, compania le poate spala si alimenta masinile clientilor.

Mai multe informatii despre o astfel de idee de afaceri puteti citi aici sau pe website-ul companiei care a lansat aceasta aplicatie, luxe.com.

About the author

Acest site dedicat oamenilor intreprinzatori a aparut din pasiune pentru antreprenoriat si cu ajutorul unui proiect european la care Asociatia Travel Focus a fost partener. Ne propunem ca inclusiv dupa finalizarea proiectului sa-l dezvoltam si sa il transformam intr-un portal de interes, cu informatii utile pentru oamenii de afaceri, dar mai ales pentru cei la inceput de drum, dornici sa se lanseze in afaceri.

Related

JOIN THE DISCUSSION