ScoaladeAntreprenoriat

Noutatile din ordonanta de urgenta cu privire la fondurile europene oferite in perioada 2014-2020

Ordonanta de urgenta

Ordonanta de urgenta privind gestiunea financiara a fondurilor europene pentru perioada 2014-2020, aprobata in septembrie 2015 de catre Guvernul Romaniei, vine cu o serie de schimbari pozitive pentru beneficiari.

  1. In primul rand, domeniile pentru care se acorda fonduri nerambursabile in avans se extind. De acum inainte, antreprenorii vor putea utiliza fonduri europene pentru diurna, cazare, transport, masa si alte cheltuieli uzuale, sumele necesare fiind alocate in avans. La sfarsitul primelor luni, va trebui ca beneficiarii sa realizeze o cerere de inchidere a sumelor, conform ministrului fondurilor europene, Marius Nica.
  2. In ceea ce priveste celelalte tipuri de cheltuieli din cadrul proiectelor, care rezulta in urma unor proceduri de achizitie, se va merge exclusiv pe mecanismul cererii de piata. Acest lucru presupune ca beneficiarul sa accepte serviciile furnizorului, iar apoi sa trimita factura catre Ministerul Fondurilor Europene.
  3. O noutate o reprezinta si faptul ca textul Ordonantei cuprinde masuri de sanctiune a personalului MFE, in cazul in care acesta depaseste termenele de procesare a actelor beneficiarilor. In acest sens, ministrul fondurilor europene a declarat ca toate actele vor fi procesate in termen de maxim 20 de zile lucratoare de la momentul depunerii, pentru a se evita intarzierile de tipul celor din perioada 2007-2013. Pentru ca acest lucru sa fie posibil, MFE se va reorganiza intern si va suplimenta personalul responsabil.
  4. In final, actul normativ introduce functia de ofiter de proiect pentru toate programele operationale, care va fi responsabil cu „buna derulare a proiectului”.

Poti accesa aici textul integral al ordonantei de urgenta cu privire la fondurile europene din programul de finantare 2014-2020.

Pentru a fi la curent cu stirile referitoare la fonduri europene, urmareste site-ul oficial MFE 2014-2020, sectiunea Comunicate de presa. Legislatia nationala privind gestionarea asistentei comunitare nerambursabile o gasesti aici, iar regulamentele europene sunt disponibile in limba romana la acest link.

About the author

Acest site dedicat oamenilor intreprinzatori a aparut din pasiune pentru antreprenoriat si cu ajutorul unui proiect european la care Asociatia Travel Focus a fost partener. Ne propunem ca inclusiv dupa finalizarea proiectului sa-l dezvoltam si sa il transformam intr-un portal de interes, cu informatii utile pentru oamenii de afaceri, dar mai ales pentru cei la inceput de drum, dornici sa se lanseze in afaceri.

Related

JOIN THE DISCUSSION