ScoaladeAntreprenoriat

Legislatia fiscala se modifica incepand cu 1 ianuarie 2016. Ce schimbari va aduce noul Cod Fiscal?

Noul Cod fiscal

Incepand cu 1 ianuarie 2016, se modifica major Codul fiscal care exista in prezent, fiind schimbate aspecte esentiale ale impozitarii. Iata care sunt principalele modificari.

TVA scade

Taxa pe valoarea adaugata (TVA) va scadea cu 4 procente, de la 24% in prezent, la 20%.

Impozitul pe microintreprinderi

Desi se discuta despre o posibila impozitare progresiva a microintreprinderilor, impozitul pe venit va ramane de 3%. Prin exceptie, in primele 24 de luni de la data inregistrarii persoanei juridice, cota este de 1% pentru persoanele juridice romane nou infiintate care au cel putin un salariat, iar actionarii/asociatii nu au detinut titluri de participare la alte persoane juridice.

Impozitarea salariilor

Diurna va fi deductibila si pentru administratorii si directorii cu contract de mandat. Acestia vor putea beneficia de 42.5 lei, suma care depaseste aceasta valoare considerandu-se venit impozabil si se va taxa cu toate impozitele si contributiile de asigurari sociale.

PFA-urile vor plati contributii, chiar daca sunt si salariate

Incepand cu 1 ianuarie 2016, pentru persoanele fizice autorizate (PFA-urile) vor creste obligatiile de plata. In acest moment, in Romania exista aproximativ 400.000 de PFA-uri iar acestea vor trebui sa respecte o noua obligatie de plata incepand cu anul viitor.

In prezent, daca ai un contract de munca si esti inregistrat in acelasi timp si ca persoana fizica autorizata, nu mai esti obligat sa platesti contributia la bugetul de pensii, iar contributia de asigurari sociale i se retine contribuabilului dintr-un singur venit impozabil.

Astfel, incepand cu 1 ianuarie 2016 se introduce contributia de pensii de 10,5% pentru toate veniturile din activitati independente, chiar si in situatia in care titularul are un contract individual de munca pentru care i se retine contributia de asigurari sociale.

About the author

Acest site dedicat oamenilor intreprinzatori a aparut din pasiune pentru antreprenoriat si cu ajutorul unui proiect european la care Asociatia Travel Focus a fost partener. Ne propunem ca inclusiv dupa finalizarea proiectului sa-l dezvoltam si sa il transformam intr-un portal de interes, cu informatii utile pentru oamenii de afaceri, dar mai ales pentru cei la inceput de drum, dornici sa se lanseze in afaceri.

Related

JOIN THE DISCUSSION