ScoaladeAntreprenoriat

La ce trebuie sa renunti ca sa fii mai productiv?

shutterstock_422883451

Nimic nu-ti saboteaza planurile mai mult decat obiceiurile pe care ti le-ai format. Fara sa iti dai seama, sunt unele lucruri care te incetinesc din rezolvarea task-urilor si te fac mai putin productiv. Cum sa-ti controlezi aceste obiceiuri daunatoare? Mai intai trebuie sa le constientizezi iar apoi trebuie sa faci ceva in acest sens. Iata o lista a celor mai comune greseli.

1. Social media iti distrage atentia

Dureaza 15 minute de concentrate maxima pentru a fi complet angrenat in ceea ce trebuie sa rezolvi. Aceste minute reprezinta un adevarat potential de productivitate. Daca esti distras constant de notificarile de pe Facebook sau de mesajele primite de la prieteni, iti vei pierde atentie si nu vei mai putea fi eficient. Inchide orice device atunci cand te pregatesti sa rezolvi un task important.

2. Raspunzi imediat la email

Bineinteles ca este important sa fii prompt, insa nu toate email-urile pe care le primesti sunt urgente. Nu permite oricarei persoane care iti trimite un email sa te intrerupa din activitatea desfasurata. Iti poti programa anumite ore la care sa verifici emailul. Pentru cele cu adevarat importante, poti seta o alarma ca sa primesti imediat notificari.

3. Vrei sa fii multitasking

Persoanele care realizeaza mai multe actiuni in paralel au un nivel de concentrare mult mai scazut decat cei care realizeaza fiecare actiune separat. Atunci cand analizezi relatia dintre capacitatea de multitasking si productivitate este scaderea atentiei. Efectele negative ale deficitului de atentiei este calitatea scazuta a actiunilor pe care le realizam simultan si erorile care apar pentru ca ne suprasolicitam.

 4. Rezolva sarcinile in pasi mici

Sarcinile care par imposibil de indeplinit ar trebui realizate in pasi mici. Fiecare mini-task indeplinit te va duce mai aproape de final, iar in acest fel poti termina proiectul cu bine.

5. Trebuie sa-ti impui obiective concrete

Daca muncesti mai multe ore pe zi nu inseamna ca vei avea neaparat o eficienta crescuta, de aceea cel mai bine este sa iti impui obiective concrete pentru ziua respectiva. Important este ca ele sa fie realizabile. Mai bine iti propui sa muncesti 5-6 ore dar in aceasta perioada sa fii 100% concentrat, decat sa stai in fata calculatorului 9-10 ore si sa faci aceeasi treaba.

About the author

Acest site dedicat oamenilor intreprinzatori a aparut din pasiune pentru antreprenoriat si cu ajutorul unui proiect european la care Asociatia Travel Focus a fost partener. Ne propunem ca inclusiv dupa finalizarea proiectului sa-l dezvoltam si sa il transformam intr-un portal de interes, cu informatii utile pentru oamenii de afaceri, dar mai ales pentru cei la inceput de drum, dornici sa se lanseze in afaceri.

Related

JOIN THE DISCUSSION