ScoaladeAntreprenoriat

Inscrie-te in competitia de startup-uri in stiinta-tehnologie din Silicon Valley!

competitie

Silicon Valley, locul ideal pentru a incepe un business in tehnologie, va gazdui o competitie internationala de proiecte si initiative de startup, in care se pot inscrie si antreprenorii romani. Dupa ce vor fi analizate toate proiectele trimise, o comisie specializata va selecta 30 de proiecte din intreaga lume, care vor ajunge la finala din California.

Proiectele pot fi depuse pana la data de 15 ianuarie 2016 si trebuie sa vizeze unul sau mai multe dintre urmatoarele domenii:

 • Mediu
 • Conservarea resurselor
 • Apa
 • Agricultura
 • Energie
 • Sanatate
 • Cercetarea spatiului

Mai multe informatii despre competitia „Global Innovation through Science and Technology” poti accesa aici, pe site-ul oficial al programului. Tot aici vei gasi si detalii cu privire la inscriere, dintre care mentionam:

 • varsta antreprenorului trebuie sa fie cuprinsa intre 18 si 40 de ani
 • poti participa la categoriile „Idea Stage” sau „Startup Stage” (click aici pentru detalii)
 • proiectul trebuie sa includa un video de promovare de 90 de secunde, care sa explice valorile de baza si scopul principal al proiectului
 • daca ai nevoie de asistenta sau intampini probleme in completarea aplicatiei, poti trimite un e-mail la adresa tech-i@gistnetwork.org
 • pentru a veni in ajutor celor care vor sa participe, se organizeaza 2 webinare pe 16 decembrie 2015 si 6 ianuarie 2016 (pentru care te poti inscrie aici, respectiv aici)

About the author

Acest site dedicat oamenilor intreprinzatori a aparut din pasiune pentru antreprenoriat si cu ajutorul unui proiect european la care Asociatia Travel Focus a fost partener. Ne propunem ca inclusiv dupa finalizarea proiectului sa-l dezvoltam si sa il transformam intr-un portal de interes, cu informatii utile pentru oamenii de afaceri, dar mai ales pentru cei la inceput de drum, dornici sa se lanseze in afaceri.

Related

JOIN THE DISCUSSION