ScoaladeAntreprenoriat

Informatii esentiale despre fondurile europene pentru domeniile IT&C si TIC

IT

Incepand cu luna octombrie 2015, antreprenorii care activeaza de minim un an in domeniile IT&C sau TIC pot accesa bani europeni pentru investitii in mediul urban, prin intermediul Programului Operational Regional 2014-2020. Suma primita va fi intre 25.000 si 200.000 de euro, fonduri nerambursabile.

Iata cateva informatii utile pentru cei interesati:

Principala activitate care se finanteaza este constructia/modernizarea si extinderea spatiului de productie/servicii al microintreprinderilor, inclusiv dotare cu active corporale si necorporale.

Proiectul trebuie sa fie implementat in mediul urban, adica in orase si municipii sau in sate care apartin de orase, si nu de comune.

Valoarea eligibila a unui proiect este intre 25.000 si 200.000 de euro, care pot fi acoperiti in proportie de 100% prin bani europeni, pe parcursul a 3 ani fiscali consecutivi. Valoarea maxima scade la 100.000 de euro in cazul firmelor care efectueaza transport rutier de marfuri in numele unor terti sau contra cost.

Pot solicita aceste fonduri microintreprinderile – SRL, SNC, SCS, SA, SCA sau cooperative – care au mai putin de 10 salariati, iar cifra de afaceri sau valoarea activelor nu depaseste 2 milioane de euro. Asadar, nu pot primi finantare urmatoarele forme de organizare: PFA, II, IF si CMI.

Programul finanteaza investitii in active corporale, necorporale si in realizarea de website-uri. Poti consulta lista completa aici.

Cheltuielile eligibile vizeaza lucrari de constructii, anumite achizitii, echipamente sau instalatii pentru economisirea energiei, servicii de consultanta sau asistenta, informare, publicitate. Aici poti vedea lista completa.

Perioada de depunere a proiectelor este de 6 luni de la lansarea cererii de proiecte. Cele depuse in primele 2 luni vor fi contactate daca obtin minim 85 de puncte din 100, dupa care pragul lunar va scadea cu 5 puncte in fiecare luna.

Cererile de finantare se depun la sediul agentiilor pentru dezvoltare regionala unde va fi implementat proiectul.

Daca vrei sa afli care sunt principalele calitati ale unui proiect eligibil, acceseaza acest link. Ghidul solicitantului il gasesti aici, iar aici ai posibilitatea de a verifica eligibilitatea proiectului tau si de a solicita consultanta gratuita. Acest link cuprinde, de asemenea, informatii si documente utile.

About the author

Acest site dedicat oamenilor intreprinzatori a aparut din pasiune pentru antreprenoriat si cu ajutorul unui proiect european la care Asociatia Travel Focus a fost partener. Ne propunem ca inclusiv dupa finalizarea proiectului sa-l dezvoltam si sa il transformam intr-un portal de interes, cu informatii utile pentru oamenii de afaceri, dar mai ales pentru cei la inceput de drum, dornici sa se lanseze in afaceri.

Related

JOIN THE DISCUSSION