ScoaladeAntreprenoriat

In ce tipuri de afaceri investeste un business angel?

Business Angel

Potrivit noii legi pentru stimularea investitorilor de tip ’’business angels’’, adoptata in aprilie 2015, investitorii cu experienta in afaceri pot acorda ajutorul financiar, dar si know-how firmelor mici, cu o cifra de afaceri mai mica de 10 milioane de euro si cu mai putin de 50 de angajati. Suma primita poate sa fie cuprinsa intre 3000 si 200.000 de euro, iar finantatorii devin actionari in cadrul start-up-ului. De asemenea, investitorul are un alt avantaj important: acesta isi poate vinde actiunile fara sa plateasca impozit pe dividende, dupa ce afacerea s-a dezvoltat.

Insa, pentru a primi o suma de bani de la un business angel, trebuie sa tineti cont de anumite  elemente si de ceea ce ar convinge un business angel sa investeasca in ideea voastra de afaceri. Asadar, in acest articol, va vom prezenta tipurile de afaceri care atrag investitii din partea business angelilor:

  1. Modelul de afacere unicorn: acest model presupune un produs care sa poata concura cu numele mari de pe piata si care poate ajunge, la un moment dat, sa faca vanzari uriase. Un astfel de exemplu este Vector Watch– ceasul inteligent care ar putea sa se bata cu Apple sau Samsung pe piata electronicelor. De asemenea, o astfel de idee de afaceri ar trebui sa se
  1. Modelul pas cu pas: acest model presupune o afacere care se dezvolta pas cu pas, care este functionala inca de la inceput si care are pierderi mici si controlabile. Un exemplu de astfel de business este magazinul online E-mag, care a inregistrat cresteri de vanzari progresive in fiecare an.
  1. Afacerile ’’la moda’’: acest tip de business va atrage investitia din partea unui business angel, pentru ca domeniul in desfasoara activitatea este, de cele mai multe ori, unul nisat. De asemenea, aceste tipuri de companii anticipeaza si satisfac o nevoie reala a consumatorilor. Un exemplu de astfel de afacere, care are si o componenta sociala, este distribuitorul de produse alimentare sanatoase Frufru.

About the author

Acest site dedicat oamenilor intreprinzatori a aparut din pasiune pentru antreprenoriat si cu ajutorul unui proiect european la care Asociatia Travel Focus a fost partener. Ne propunem ca inclusiv dupa finalizarea proiectului sa-l dezvoltam si sa il transformam intr-un portal de interes, cu informatii utile pentru oamenii de afaceri, dar mai ales pentru cei la inceput de drum, dornici sa se lanseze in afaceri.

Related

JOIN THE DISCUSSION