ScoaladeAntreprenoriat

Idei creative in domeniul IT: Aplicatii de mobil nominalizate la Webstock

aplicatii mobile

Aplicatiile de mobil sunt printre cele mai profitabile startup-uri in domeniul IT, datorita popularitatii telefoanelor smartphone in randul consumatorilor de rand. Astfel de proiecte implica, pe langa cunostintele in domeniul IT, creativitate, viziune si abilitatea de a empatiza cu utilizatorul.

Anul acesta, in cadrul celui mai mare eveniment social media din Romania, Webstock, au fost nominalizate 13 aplicatii de mobil, considerate inedite si creative. In continuare, iti prezentam 5 dintre acestea, pentru a-ti stimula creativitatea in conceperea propriei aplicatii mobile.

  1. Dimineti frumoase

Aplicatia realizata pentru Nescafe ofera posibilitatea de setare a unei alarme cu ringtone inedit, informatii despre vreme si recomandari pozitive, promitand si „alte surprize”. Face parte din categoria entertainment si se adreseaza persoanelor cu simtul umorului, fiind compatibila cu iPhone, iPad si iPod touch. Mai multe informatii despre aceasta idee gasesti aici.

  1. MakeUp Genius App

O aplicatie inovatoare care foloseste realitatea augmentata, MakeUp Genius App realizeaza machiajul virtual al utilizatorului cu produse L’Oreal. Dupa ce incearca o gama variata de produse si stiluri de machiaj diferite, utilizatorul poate selecta optiunea Cumpara acum (Buy now) pentru a achizitiona produsele preferate de make-up. Un video de prezentare este disponibil aici.

  1. Read a Tree. Save a book.

O aplicatie usor de folosit de la Elefant.ro, destinata persoanelor pasionate de lectura si preocupate de mediul inconjurator. Pasii sunt urmatorii: descarci aplicatia, scanezi un copac si primesti gratuit o carte digitala de pe site-ul companiei.

  1. Traffia

Destinata atat soferilor, cat si pietonilor, Traffia este o aplicatie de trafic bazata pe interactiunea intre utilizatori. Soferii pot trimite si primi mesaje referitoare la conditiile din trafic sau la propriile vehicule auto, iar pietonii pot raporta accidente si alte incidente pe care le observa. Inregistrarea in aplicatie se poate face pe baza numarului de inmatriculare. Gasesti aici descrierea completa a aplicatiei.

  1. Lumafit

Lumafit este o aplicatie destinata persoanelor interesate de un stil de viata activ, care permite utilizatorilor, printre altele, sa-si masoare pulsul, sa numere caloriile consumate si sa afle daca se afla in stare de tensiune sau relaxare, prin analiza respiratiei. Aplicatia functioneaza pe baza unui senzor, asadar necesita purtarea unui dispozitiv extern in zona capului. Poti afla mai multe despre Lumafit vizionand aici un video de prezentare.

Daca esti interesat de dezvoltarea unei aplicatii de mobil, gasesti mai multe informatii in cadrul acestui articol publicat de Ziarul Financiar. Totodata, poti accesa acest link in cazul in care ai deja o afacere si vrei sa o promovezi prin intermediul unei aplicatii. In prezent exista chiar platforme online contra-cost (cum este aceasta) care-ti permit sa realizezi o aplicatie potrivita pentru businessul tau.

About the author

Acest site dedicat oamenilor intreprinzatori a aparut din pasiune pentru antreprenoriat si cu ajutorul unui proiect european la care Asociatia Travel Focus a fost partener. Ne propunem ca inclusiv dupa finalizarea proiectului sa-l dezvoltam si sa il transformam intr-un portal de interes, cu informatii utile pentru oamenii de afaceri, dar mai ales pentru cei la inceput de drum, dornici sa se lanseze in afaceri.

Related

JOIN THE DISCUSSION