ScoaladeAntreprenoriat

Idee de afacere: sala de fitness sau antrenament sportiv

fitness

Cu toate ca, statistic vorbind, romanii sunt codasi la practicarea exercitiilor fizice in salile de antrenament, acest lucru nu a impiedicat aparitia recenta a unui numar crescut de centre fitness in tara. Strategia care sta la baza acestor afaceri este atragerea unui segment specific din populatie (ex: femei cu varsta cuprinsa intre 20 si 45 de ani, cu venituri medii spre mari, domiciliate in Sectoarele 1 si 2 din Bucuresti) si fidelizarea acestor clienti. Ideea este indrazneata si destul de costisitoare, ceea ce inseamna, printre altele, ca poate aduce un profit mare si satisfactii pe masura.

Exemplu de afacere

Multe afaceri de succes din Romania sunt inspirate din strainatate, unde antreprenorii romani intra in contact cu noi perspective si idei de business. Acesta este si cazul Irinei Alionte (26) care, atunci cand a plecat sa studieze la Universitatea Warwick din Marea Britanie, a urmarit sa descopere, sa invete si sa se intoarca in tara pentru a pune in aplicare noile cunostinte, prin intermediul unei afaceri.

Bodyshape Transformation, businessul deschis la inceputul anului 2015 de catre Irina impreuna cu antreprenorul cipriot Justin Devonshire, este un centru care imbina exercitiile fizice cu nutritia si coachingul. Partenerul sau de afaceri detinea deja un studio de fitness in Cipru, iar tanara a contribuit cu partea sa de experienta, reprezentata de afacerea Club Cardio, pe care a dezvoltat-o cat timp a fost masteranda in Marea Britanie. Acest prim business, din care s-a dezvoltat ulterior ideea Bodyshape Transformation, presupunea ore intense de antrenament cardio care se desfasurau in cluburi, acolo unde fetele se simteau in largul lor, ascultand piesele preferate. Irina Alionte a putut sa-si extinda afacerea datorita unei finantari de 3.000 de lire obtinuta de la Guvernul britanic.

Alaturi de cel care i-a fost initial mentor, Justin Devonshire, Irina a pus bazele businessului din Romania, care a presupus o investitie initiala de 20.000 de euro. Obiectivul celor doi este de a schimba atitudinea romanilor fata de fitness, de a aduce sportul mai aproape de oameni. Pana la finele anului 2015, antreprenorii spera sa-si dubleze cifra de afaceri si iau in calcul o extindere. Intra aici pentru a obtine informatii suplimentare despre centrul Bodyshape Transformation.

Resurse suplimentare

Daca ti-ar placea sa deschizi chiar tu o sala de fitness, gasesti aici detalii practice si sfaturi utile de la antreprenori romani cu experienta in acest domeniu. De asemenea, ai aici un model orientativ de plan de afaceri pentru deschiderea unei sali de fitness.

In privinta avizelor si autorizatiilor necesare pentru inceperea unei astfel de afaceri, conform prevederilor articolului 15 alin. 1) lit. b) din Legea nr. 359/2004, la infiintarea unei societati comerciale care are drept obiect de activitate Cod CAEN 9313 – Activitati ale centrelor de fitnes, respectiv 9319 – Alte activitati sportive, trebuie sa depui o declaratie-tip pe proprie raspundere la registrul comertului. Aceasta declaratie atesta faptul ca persoana juridica nou infiintata indeplineste conditiile de functionare pentru activitatile respective.

About the author

Acest site dedicat oamenilor intreprinzatori a aparut din pasiune pentru antreprenoriat si cu ajutorul unui proiect european la care Asociatia Travel Focus a fost partener. Ne propunem ca inclusiv dupa finalizarea proiectului sa-l dezvoltam si sa il transformam intr-un portal de interes, cu informatii utile pentru oamenii de afaceri, dar mai ales pentru cei la inceput de drum, dornici sa se lanseze in afaceri.

Related

JOIN THE DISCUSSION