ScoaladeAntreprenoriat

Finanteaza-ti afacerea prin programul european „Romania Creativa”!

fonduri europene

Daca vrei sa incepi o afacere intr-o industrie creativa, poti aplica pentru finantare prin programul “Romania Creativa”,  prioritatea de investitii 8.iii/ obiectivul specific 3.7 din cadrul Programului Operational Capital Uman 2014-2020.

In ce domenii poti infiinta afacerea?

Poti primi fonduri in valoare de maxim 25.000 de euro, cu conditia ca afacerea pe care vrei sa o deschizi sa se incadreze intr-unul (sau mai multe) dintre aceste domenii:

 • publicitate
 • arhitectura
 • arte si/sau mestesuguri
 • design si/sau moda
 • editare (publishing)
 • cercetare si dezvoltare
 • software
 • jocuri si jucarii

Cine beneficiaza de aceste fonduri?

Cei care pot primi sprijin european pentru deschiderea unei firme, intr-un domeniu aferent industriilor creative, sunt persoane fizice care au profil non-agricol in zona urbana, intr-o regiune subdezvoltata din Romania. Prin persoane fizice ne referim la cei care sunt someri, inactivi sau care, desi sunt salariati, infiinteaza o afacere pentru a crea noi locuri de munca. Zonele mai putin dezvoltate din Romania ar fi Nord-Vers, Nord-Est, Vest, Sud-Vest Oltenia, Centru, Sud Muntenia si Sud-Est. Cu alte cuvinte, regiunea Bucuresti-Ilfov nu se incadreaza in acest program, deoarece se considera ca este dezvoltata.

Care sunt etapele acordarii fondurilor?

Ministerul Fondurilor Europene a publicat un proiect de ghid al solicitantului, unde se specifica faptul ca banii vor fi acordati in trei etape, dupa cum urmeaza:

 1. Educatie antreprenoriala si program de mentorat
 2. Dezvoltare plan de afaceri
 3. Infiintare firma/afacere sau exploatarea ideii de business

Intr-un interviu recent, Ministrul Fondurilor Europene, Aura Raducu, a declarat ca programul de finantare „Romania Creativa” se va deschide in prima jumatate a anului 2016. Daca vrei sa afli mai multe detalii despre aceasta linie de finantare, citeste articolul disponibil la acest link. Totodata, poti descarca de aici proiectul de ghid al solicitantului, care se afla in consultare publica.

About the author

Acest site dedicat oamenilor intreprinzatori a aparut din pasiune pentru antreprenoriat si cu ajutorul unui proiect european la care Asociatia Travel Focus a fost partener. Ne propunem ca inclusiv dupa finalizarea proiectului sa-l dezvoltam si sa il transformam intr-un portal de interes, cu informatii utile pentru oamenii de afaceri, dar mai ales pentru cei la inceput de drum, dornici sa se lanseze in afaceri.

Related

JOIN THE DISCUSSION