ScoaladeAntreprenoriat

Finantari europene de pana la 25.000 euro pentru antreprenori din grupuri defavorizate

fonduri europene

In perioada 25 noiembrie 2015 – 25 ianuarie 2016, organizatiile non-guvernamentale si institutiile publice vor putea sa aplice pentru fonduri europene nerambursabile in valoare de pana la 25.000 de euro.

Aceste proiecte trebuie sa fie trimise catre Ministerul Fondurilor Europene, prin Directia Generala Programe Capital Uman. De asemenea, proiectele trebuie sa vizeze dezvoltarea locala integrata in comunitatile marginalizate, adica sa faciliteze accesul persoanelor defavorizate, in special a celor de etnie roma sau a persoanelor cu dizabilitati, la fondurile respective. Asadar, antreprenorii nu vor avea acces in mod direct la fondurile europene, ci ONG-urile si institutiile care vor derula proiectele europene. Ulterior, persoanele defavorizate vor fi incluse in aceste proiecte si vor primi granturi pentru a-si deschide propriile afaceri.

Asadar, cine sunt solicitantii de fonduri europene in aceasta schema?

Solicitantii pot fi autoritatile publice locale cu responsabilitati in domeniu, in parteneriat cu actori cu experienta relevanta pentru actiunile selectate. De asemenea, solicitantii mai pot fi ONG-uri in parteneriat cu actori cu experienta relevanta in domeniu, persoane a caror activitate este indispensabila pentru atingerea obiectivelor proiectului.

Dar beneficiarii finali ai fondurilor acordate?

Grupurile-tinta in aceasta schema sunt de doua tipuri:

  1. Persoanele din comunitati marginalizate, care se afla in risc de saracie si excluziune sociala, in care exista populatie apartinand minoritatii rome. Acestea pot fi persoane adulte aflate in situatii economice dificile (someri, inactivi, persoane care beneficiaza de venitul minim garantat etc.), persoane cu dizabilitati aflate in situatii de dependenta sau varstnici aflati in situatii de dependenta.
  2. Personalul din cadrul serviciilor sociale, medicale sau socio-medicale din comunitate. Nu este obligatoriu ca acestea sa locuiasca sau sa aiba resedinta in comunitatea marginalizata, insa activitatea lor trebuie sa fie desfasurata acolo.

Care este bugetul acordat pe regiuni de dezvoltare?

In aceasta cerere de propuneri de proiecte, bugetul total alocat este de 119.772.058 EUR, dintre care 85% reprezinta contributia Uniunii Europene, iar 15%, contributia nationala.

Regiunile mai putin dezvoltate din Romania vor dispune de suma totala de 117.647.058,82 EUR. Acestea sunt Nord-Est, Nord-Vest, Vest, Sud-Vest Oltenia, Centru, Sud-Est si Sud-Muntenia. Pe de alta parte, pentru regiunea mai dezvoltata, Bucuresti-Ilfov, suma totala disponibila este de 2.125.000 EUR.

In ceea ce priveste valoarea fiecarui proiect in parte, aceasta nu trebuie sa depaseasca 6 milioane de euro. In Bucuresti si Ilfov, cel putin 200 de persoane vor fi incluse intr-un proiect de acest gen, iar in regiunile mai putin dezvoltate, numarul minim de persoane incluse este de 800.

Cum depui o propunere de proiect?

Daca vrei sa depui o propunere de proiect in cadrul acestei scheme de finantare, intra pe site-ul oficial al MFE, disponibil aici. De asemenea, pentru mai multe informatii practice, poti accesa Ghidul specific al solicitantului pentru linia de finantare AP 4/ PI 9.ii/ OS 4.1. (disponibil aici) si Ghidul solicitantului – conditii generale POCU (disponibil aici).

About the author

Acest site dedicat oamenilor intreprinzatori a aparut din pasiune pentru antreprenoriat si cu ajutorul unui proiect european la care Asociatia Travel Focus a fost partener. Ne propunem ca inclusiv dupa finalizarea proiectului sa-l dezvoltam si sa il transformam intr-un portal de interes, cu informatii utile pentru oamenii de afaceri, dar mai ales pentru cei la inceput de drum, dornici sa se lanseze in afaceri.

Related

JOIN THE DISCUSSION