ScoaladeAntreprenoriat

Ferma de capre, o afacere care urmeaza tendintele bio

ferma de capre

Tendinta globala spre consumul de produse bio reprezinta o adevarata oportunitate pentru afacerile in agricultura din Romania. Cu alte cuvinte, datorita solului netratat si conditiilor climatice favorabile, tara noastra are potentialul de a scoate pe piata produse certificate ecologic, care sunt atat pe placul romanilor, cat si al strainilor interesati de un stil de viata sanatos.

Printre produsele bio pe care le putem oferi pietei internationale se numara si lactatele de capra, din ce in ce mai cautate. In timp ce laptele de vaca este subiectul unor controverse, din cauza ca vacilor crescute la ferme le sunt administrate substante toxice (hormoni de crestere, furaje modificate genetic, antibiotice etc.), caprele se hranesc mult mai sanatos. Acestea mananca, de regula, de pe ramurile cele mai inalte ale plantelor si copacilor, acolo unde pesticidele si celelalte substante toxice nu sunt folosite.

Ce contine, de fapt, laptele de capra?

Laptele de capra si produsele derivate (branza, iaurt, kefir etc.) sunt mai usor de digerat decat cele de vaca, deoarece contin o cantitate redusa de lactoza, iar lipidele sunt de dimensiuni mai mici decat in cazul laptelui de vaca. Totodata, laptele de capra contine mai multi acizi grasi cu lanturi scurte si medii, ceea ce il recomanda persoanelor care sufera de malabsorbtie, rezectii intestinale, hiperlipoproteinemii etc. Prezenta acizilor grasi monosaturati si polisaturati, precum si continutul ridicat de calciu, fosfor, potasiu, magneziu si vitamine, face ca lactatele din capra sa contribuie la un stil de viata sanatos. Printre altele, acesta previne anemia si demineralizarea osoasa, intareste organismul si opreste evolutia cancerului.

Cat ar trebui sa investesti intr-o ferma de capre?

Conform crescatorilor de animale din Romania, ferma de capre se numara printre cele mai profitabile afaceri din domeniul agricol. Investitia initiala pentru o ferma cu 30 de capre se ridica la 15.000 de lei si poate fi recuperata in mai putin de 12 luni. Daca alegi sa achizitionezi caprele in lunile de iarna, pretul pentru un exemplar va fi aproximativ 300 de lei, ceea ce inseamna ca 30 de capre te vor costa 900 de lei. In investitia initiala de 15.000 de lei intra si pasunea, 2 hectare costand aproximativ 6.000 de lei.

Ce profit poti obtine din aceasta afacere?

In primul an de la infiintarea afacerii, caprele vor produce circa 8.500 de litri de lapte. Daca alegi sa comercializezi doar branza, din tot laptele de capra vei obtine 1.400 de kilograme de branza, pe care o poti vinde la pretul de 15 lei pe kilogram. In schimb, pentru un litru de lapte vandut en-gros, pretul este de 1,7 lei. Daca ferma este valorificata la maxim, in primul an ar trebui sa obtii 21.000 de lei, adica un profit de 6.000 de lei. In anii urmatori, profitul va creste considerabil.

Urmatorul nivel: fabrica de produse din lapte de capra

In ciuda numelui frantuzesc, brandul La Colline este romanesc si reprezinta afacerea de familie a unor clujeni, initiata in urma cu 8 ani. Sub acest brand sunt vandute iaurturi, branzeturi produse dupa retete frantuzesti, branza crema tartinabila, lapte, chefir etc. Investitia initiala a familiei s-a ridicat la 350.000 de euro, dupa care au fost investite alte 150.000 de euro pentru a sustine dezvoltarea capacitatii de productie. Este important sa mentionam ca aproape 50% din productia anuala a clujenilor este destinata exportului catre tari ca Cehia, Slovacia si Ungaria.

Mai multe informatii referitoare la infiintarea unei ferme de capre gasesti in cadrul unui interviu al publicatiei Agrimedia, acordat presedintelui Asociatiei Nationale a Crescatorilor de Capre, Claudiu Anghelescu. Interviul este disponibil aici.

About the author

Acest site dedicat oamenilor intreprinzatori a aparut din pasiune pentru antreprenoriat si cu ajutorul unui proiect european la care Asociatia Travel Focus a fost partener. Ne propunem ca inclusiv dupa finalizarea proiectului sa-l dezvoltam si sa il transformam intr-un portal de interes, cu informatii utile pentru oamenii de afaceri, dar mai ales pentru cei la inceput de drum, dornici sa se lanseze in afaceri.

Related

JOIN THE DISCUSSION