ScoaladeAntreprenoriat

Fotografia: Tot ce trebuie sa stii despre drepturile de autor

fotografie

Fotografiatul este una dintre cele mai raspandite pasiuni care de foarte multe ori se trasforma in profesie. Indiferent de statutul nostru, de amator sau profesionist, trebuie sa stim ca exista legislatie care protejeaza, nediferentiat si indiferent de valoarea fotografiei, orice act de creatie intelectuala.

Cand ne dorim sa ne comercializam munca suntem mult mai atenti la cum ne “securizam” aceste drepturi pentru ca nu e suficient sa ne bazam pe un text de lege, ci trebuie sa fim capabili sa dovedim ca noi suntem autorii sau ca detinem dreptul de exploatare.

Exista o prezumtie relativa care ii confera titulatura de autor celui care aduce primul la cunostinta publica fotografia, insa aceasta poate fi rasturnata prin orice mijloc de proba.

Dreptul de autor este compus din doua componente: una morala, descrisa in Legea 8/1996, prin articolul 10, si una patrimoniala, pe care o gasim in aceeasi lege, dar in articolul 13 si urmatoarele. Prima componenta nu poate fi instrainata, insa cea de-a doua da, si de aici se nasc cazuri particulare, in functie de tipul de fotografie si de calitatea fotografului.

ATENTIE! Nu constituie o incalcare a dreptului de autor reproducerea unei fotografii aduse la cunostinta publica pentru uz personal sau pentru cercul restrans al unei familii. Daca o fotografia nu este adusa la cunostinta publica in momentul in care cineva o preia din calculatorul fotografului, sau de pe alt mediu de stocare, fara acordului autorului, acela comite infractiunea de furt.

In continuare, “nu pot beneficia de protectia legala a dreptului de autor fotografiile unor scrisori, acte, documente de orice fel, desene tehnice si altele asemenea.” (art 85, alin. 2 din L 8/1996)

Cine are dreptul de a exploata fotografiile facute de un fotograf angajat

De regula, acest aspect se poate lamuri prin contractul de munca sau colaborare, insa exista reguli pentru a “depista” detinatorul drepturilor patrimoniale si cand nu exista aceste clauze.

Asadar, cand in contract nu se dezbate acest subiect, desi e unul important, ne vine in ajutor articolul 86, alineat 1din Legea 8/1996, care precizeaza ca “drepturile patrimoniale asupra operei fotografice, care a fost creata in executarea unui contract individual de munca sau la comanda, se prezuma ca apartin pentru o perioada de 3 ani, celui care angajeaza sau persoanei care a facut comanda.”

Dreptul de suita

Este dreptul care ii confera autorului unei fotografii vandute unei alte persoane de a incasa o cota din pretul net de vanzare obtinut la orice revanzare a operei. La acest drept nu se poate renunta. Orice conventie in acest sens este nula, insa nimeni nu il poate obliga pe autor sa incaseze suma, daca nu vrea.

Cotele care i se cuvin autorului nu se negociaza, ci sunt stabilite de legiuitor in alineatul 4 al articolului 21 din Legea 8/1996. Acestea sunt cuprinse intre 0,25 si 5 la suta, fara a se depasi 12.500 de euro.

Protectii suplimentare

Daca intampina probleme in a-si proteja drepturile de autor, proprietarul operei este obligat sa ii permita fotografului accesul la aceasta, cu conditia de a nu i se aduce vreo atingere vreunui interes legitim detinatorului. In caz contrar, autorului i se va permite accesul doar daca ofera o garantie suficienta pentru securitatea fotografiei. (art. 22 L. 8/1996)

Cel care cumpara o fotografie originala nu poate distruge opera inainte de a-i permite fotografului sa si-o recupereze, platind pretul de cost al materialului si nu cel pe care l-a primit la vanzare.

Ce drepturi are modelul in cazul fotografiei de portret

Fotografia de portret prezinta cateva particularitati fata de celelalte fotografii pentru ca in ecuatie, pe langa fotograf si eventual angajator, apare modelul.

Drepturile celui din urma difera in functie de statutul acestuia. Daca vorbim de un model angajat sau de unul care are aceasta profesie, in lipsa unei stipulatii contrare, nu este nevoie de acordul lui pentru utilizarea operei.

Daca vorbim de un model neplatit si care nu are aceasta profesie, este nevoie de acordul lui pentru utilizarea operei sau de consimtamantul succesorilor acestuia, timp de 20 de ani de la decesul lui.

Avem voie sa fotografiem persoanele in spatiul public?

Aceasta este una dintre cele mai des puse intrebari atunci cand vine vorba de legalitatea fotografierii in spatiul public. In legea drepturilor de autor nu vom gasi raspunsul sau poate da (nu intamplator am continuat acest subiect dupa drepturile modelului in cazul fotografiei de portret), insa exista reglementari in acest sens in Codul Civil.

Bazandu-ne doar pe textele de lege care nu prezinta nici un dubiu, avem voie sa fotografiem persoanele in public daca acestea nu fac subiectul fotografiei (nu sunt elemental central al acesteia) si nu le aduc atingere onoarei si reputatiei.

Mai mult, ar fi absurd ca fotografiind, de exemplu, o multime de oameni, sa fim pusi in situatia de a le cere acordul tuturor.

About the author

Acest site dedicat oamenilor intreprinzatori a aparut din pasiune pentru antreprenoriat si cu ajutorul unui proiect european la care Asociatia Travel Focus a fost partener. Ne propunem ca inclusiv dupa finalizarea proiectului sa-l dezvoltam si sa il transformam intr-un portal de interes, cu informatii utile pentru oamenii de afaceri, dar mai ales pentru cei la inceput de drum, dornici sa se lanseze in afaceri.

Related

JOIN THE DISCUSSION