ScoaladeAntreprenoriat

De unde sa iti recrutezi angajatii pentru o companie IT?

IT

Pentru aceia dintre voi care doresc sa isi deschida o companie in domeniul IT, un pas important pentru acest proiect este sa va gasiti angajati cu experienta, care sa contribuie la dezvoltarea companiei si sa aduca plus valoare in echipa voastra. De aceea, este extrem de important de pe ce platforme sau site-uri va recrutati personalul. In articolul de mai jos, va vom prezenta o platforma de recrutare special conceputa pentru ca angajatorii din domeniul IT sa poata recruta personal profesionist.

Digitaljob.ro este o platforma de recrutare de nisa, dedicata exclusiv industriei IT din Romania. Platforma a fost lansata in urma unei investitii de 30.000 de euro si reprezinta un instrument esential pentru angajatori sau viitori angajatori in selectarea celor mai buni candidati pentru posturile disponibile.

Proiectul a fost realizat de catre agentia interactiva 2Fresh si este proiectat pentru companii și profesionisti care lucreaza in domenii precum software development, marketing, IT sau online development.

Cum puteti folosi aceasta platforma in avantajul afacerii voastre? In primul rand, puteti face reclama pentru posturile pe care le aveti vacante. Desi va trebui sa platiti o taxa, in cazul in care doriti sa folositi aceasta unealta de cautare pentru a gasi profesionisti in domeniul IT, va veti amortiza investitia prin calitatea viitorilor angajati si abilitatea lor de a aduce profit companiei.In al doilea rand, va exista o sansa mai buna pentru a gasi persoanele potrivite pentru o companie IT, de vreme ce aceasta platforma este dedicata exclusiv acestei industrii, reducand astfel numarul candidatilor la cei mai potriviti pentru post.

Platforma a fost deja utilizata de peste 120 de companii. In ceea ce priveste numarul de anunturi publicate pe Digitaljobs.ro, exista aproximativ 200 de anunturi, generand un total de 900 de candidati. In acest moment, peste 100 de anunturi IT sunt active pe platforma, cele mai multe dintre ele fiind pentru programatori – 59% , urmate de cele pentru web designeri – 30 %, marketing – 7% si management – aproximativ 4%.

About the author

Acest site dedicat oamenilor intreprinzatori a aparut din pasiune pentru antreprenoriat si cu ajutorul unui proiect european la care Asociatia Travel Focus a fost partener. Ne propunem ca inclusiv dupa finalizarea proiectului sa-l dezvoltam si sa il transformam intr-un portal de interes, cu informatii utile pentru oamenii de afaceri, dar mai ales pentru cei la inceput de drum, dornici sa se lanseze in afaceri.

Related

JOIN THE DISCUSSION