ScoaladeAntreprenoriat

De ce sa tii cont intr-o intalnire de afaceri?

Intalnire de afaceri

Intalnirile in cafenele sau intr-un local sunt de preferat, pentru ca oamenii sunt, in aceste medii, deschisi catre socializare. Important este sa tii cont de un principiu: niciodata sa nu irosesti timpul celeilalte persoane. Daca esti 100% convins ca vrei sa faci afaceri cu el, atunci cheama-l la o intalnire.

Iata de ce poti tine cont la o intalnire de afaceri care are loc intr-o cafenea:

Fii clar cand ceri o intalnire

Incearca sa folosesti fraze care sa ii arate celuilalt ca este ceva sigur si ca nu o sa-si piarda timpul. Prezinta-te, explica ca tu ai cunostinte despre domeniul in care activezi si ofera-i mai multe date/ore la care va puteti intalni, astfel incat sa nu te poata refuza pe motiv ca in acea zi are altceva programat.

Fa-ti temele

De obicei, o intalnire dureaza 30 de minute sau chiar mai putin, deoarece fiecare persoana are un program incarcat si nu este loc de timp de pierdut. Pune intrebari la care nu le poti afla raspunsul de pe internet, nimeni nu vrea sa iti raspunda la intrebari ca „ Cu ce te ocupi”, „Cand a fost infiintata firma”, etc. Spre exemplu, daca ati hotarat la inceput ca aceasta intalnire sa dureze jumatate de ora si continuati sa vorbiti dupa ce timpul a expirat, opreste-te si intreaba daca cealalta persoana mai poate continua.

Ofera-te sa platesti

Daca a fost ideea ta sa va intalniti, tu trebuie sa achiti nota de plata, asa este normal. Daca cealalta persoana insista sa isi plateasca jumatatea, lasa-l. Totusi, daca esti tanar este posibil sa doreasca celalalt sa plateasca, dar totusi este frumos sa te oferi si in acest caz. Acest dialog nu ar trebui sa dureze mai mult de cateva secunde.

Trebuie sa ai intrebari si raspunsuri clare

Nu folosi propozitii ca „nu stiu, tu ce parere ai?”, „cred ca sunt deschis catre …”. Sa presupunem ca ai un program foarte incarcat care abia iti permite sa iti vezi familia si totusi ai gasit o fereastra sa te vezi cu cineva. Nu este frustrant sa primesti asemenea raspunsuri? Ai impresia ca iti pierzi timpul, iar timpul tau este pretios.

Exista un motiv intemeiat pentru care ai vrut aceasta intalnire, deci nu-ti fie frica sa fii direct atunci cand pui intrebari.

Ia notite

Cand te asezi la masa ia un pix si o agenda. Daca in timpul conversatiei se discuta despre ceva important, scrie imediat in agenda, astfel dai dovada de profesionalism in ochii celuilalt. Imparte foaia din agenda in doua coloane, una pentru ce ai tu de indeplinit si cealalta pentru obligatiile interlocutorului.

Si un ultim sfat: niciodata sa nu intarzii!

About the author

Acest site dedicat oamenilor intreprinzatori a aparut din pasiune pentru antreprenoriat si cu ajutorul unui proiect european la care Asociatia Travel Focus a fost partener. Ne propunem ca inclusiv dupa finalizarea proiectului sa-l dezvoltam si sa il transformam intr-un portal de interes, cu informatii utile pentru oamenii de afaceri, dar mai ales pentru cei la inceput de drum, dornici sa se lanseze in afaceri.

Related

JOIN THE DISCUSSION