ScoaladeAntreprenoriat

Cum te asiguri ca vei primi un raspuns afirmativ la un email?

email

Cele mai multe persoane care primesc un numar mare de e-mail-uri pe zi isi dau seama din primele secunde daca acel e-mail este un model standard trimis catre mai multe persoane sau le este destinat doar lor. Asadar, pentru a obtine un raspuns pe email din partea cuiva trebuie sa ii acordati atentie, scrierea unui email corect fiind considerata o dovada de respect fata de interlocutor.

Iata cateva indicii pe care sa le luati in calcul pentru a scrie un e-mail reusit:

  • Fa-l sa spuna DA

Obiectivul numarul unu atunci cand vine vorba despre trimiterea unui email este sa il facem sa spuna da. Daca raspunsul este ’’da’’, atunci putem considera ca email-ul a fost un succes. Este necesar ca cel care citeste sa stie sigur ce ii ceri, altfel acesta iti va pute intrebari suplimentare si procesul se lungeste.

  • Subiectul mailului trebuie sa fie o fraza interesanta

Daca scrii cuiva cu care nu ai mai corespondat, este important sa pastrezi un echilibru intre a fi direct si a fi interesant. Spre exemplu, poti folosi numele cuiva deoarece este mult mai personal.

  • Fii credibil

Credibilitatea ta este esentiala: spune cititorului de ce tu esti diferit si de ce ar trebui sa iti acorde timpul sau. „De ce mi-ar pasa?” este intrebarea pe care si-o pune fiecare persoana atunci cand vede un email de la o persoana pe care nu o cunoaste.

  • Fii concis si treci la subiect in primele randuri

Trebuie sa ii atragi atentia inca din primele randuri, prea putini oameni stau sa citeasca tot email-ul (mai ales daca este si lung). Daca ai multe de spus in email, incearca sa fii cat mai concis, dar trebuie sa iti asumi faptul ca cititorul poate sa nu citeasca tot, de aceea este indicat sa scrii ce este mai important la inceput.

  • Ofera un termen limita

Daca poti, ofera un termen limita. Oamenii importanti primesc zeci de email-uri pe zi, iar cele mai multe dintre acestea se incadreaza in una din urmatoarele doua categorii: lucruri pe care trebuie sa le faca si alte cereri pe care ar trebui sa le faca. Daca dai un termen limita faci din acel email o prioritate pentru cel care il citeste, altfel ai toate sansele ca email-ul tau sa intre in categoria numarul doi.

  • Fii interesant si interesat

Nu trimite un email standard, altfel nimeni nu isi va pierde timpul sa iti raspunda. Pana la urma tie ti-a luat 30 de secunde sa copiezi modelul de email, de ce o alta persoana ar pierde 5 minute sa iti raspunda? Nu uita, email-ul trebuie sa fie personalizat.

  • Verifica cum arata email-ul pe un smartphone

Da, ai citit bine. Tot mai multe persoane isi verifica email-ul de pe telefonul mobil, iar uneori ceea ce este bine scris pe desktop s-ar putea sa nu arate atat de bine pe desktop.

About the author

Acest site dedicat oamenilor intreprinzatori a aparut din pasiune pentru antreprenoriat si cu ajutorul unui proiect european la care Asociatia Travel Focus a fost partener. Ne propunem ca inclusiv dupa finalizarea proiectului sa-l dezvoltam si sa il transformam intr-un portal de interes, cu informatii utile pentru oamenii de afaceri, dar mai ales pentru cei la inceput de drum, dornici sa se lanseze in afaceri.

Related

JOIN THE DISCUSSION