ScoaladeAntreprenoriat

Cum sa iti organizezi eficient contactele pe Gmail?

Cum sa iti organizezi contactele si sa stabilesti relatii de succes

Traim intr-o era in care fiecare persoana are o multime de prieteni, pe internet sau nu. Exista retele ca Facebook, Twitter, LinkedIn care ne fac viata mai usoara din acest punct de vedere.

Conform unui studiu, o persoana poate sa retina pana la 150 de contacte. Asadar, va trebui sa „construiesti” o retea larga, autentica de prieteni si colegi. Din fericire, datorita telefoanelor inteligente sau a calendarelor, aceatsa problema se va rzolva foarte usor.

Odata ce vei strange sute de e-mail-uri iti va fi greu sa gasesti un anumit e-mail atunci cand vei dori. De aceea, este important sa ti le sortezi in asa fel incat sa le poti gasi intr-un timp cat mai scurt. Iata cateva functii utile care te pot ajuta:

E-mail-ul cu stea are rolul de a marca mesajele carora vrei sa le acorzi o atentie deosebita. Este foarte usor sa marchezi astfel un e-mail: tot ce trebuie sa faci este sa apesi pe steluta din dreptul e-mail-ului inainte de a-l deschide. Apoi, daca vrei sa vezi toate e-mail-urile care au bifata steluta, deasupra sectiunii Primary ai un buton care iti permite sa sortezi toate e-mailurile in functie de stea.

O alta functie interesanta din Gmail este ca poti sa iti selectezi unele e-mail-uri pe care le consideri importante. Langa steluta exista un semn pe care, daca il bifezi, e-mail-ul va deveni important. Apoi, daca vrei sa vezi toate mesajele importante trebuie doar sa mergi in partea din stanga (langa Inbox) si sa bifezi „Important”. Iti vor aparea toate mesajele selectate ca fiind importante. De asemenea, este bine de stiut ca orice e-mail care iti este trimis direct tie va fi din start considerat a fi important si va fi selectata aceasta functie.

Iti poti imparti contactele si utilizand „Circles”. Poti face mai multe foldere si poti trece mai multe persoane in diferite cercuri.

Totusi, daca nu vrei sa treci prin toti pasii de mai sus poti incerca sa folosesti bara de cautare de deasupra inbox-ului, aceasta poate fi accesata cu usurinta si este foarte utila.

About the author

Acest site dedicat oamenilor intreprinzatori a aparut din pasiune pentru antreprenoriat si cu ajutorul unui proiect european la care Asociatia Travel Focus a fost partener. Ne propunem ca inclusiv dupa finalizarea proiectului sa-l dezvoltam si sa il transformam intr-un portal de interes, cu informatii utile pentru oamenii de afaceri, dar mai ales pentru cei la inceput de drum, dornici sa se lanseze in afaceri.

Related

JOIN THE DISCUSSION