ScoaladeAntreprenoriat

Cum sa incepeti o afacere cu o investitie minima?

Afaceri cu investitie minima

Singurul mod in care poti incepe o afacere cu investitie minima este prestand servicii. Pentru acest lucru nu ai nevoie nici macar de un sediu, ci poti lucra de acasa, in oras sau la domiciliul clientului, in functie de specificul afacerii tale. Cea mai potrivita forma juridica pentru un astfel de business este PFA (persoana fizica autorizata).

In functie de interesele, experienta si domeniul tau de activitate, poti opta pentru una dintre urmatoarele afaceri cu investitie minima:

  1. Freelancing

Daca esti o persoana creativa si cu ceva experienta in publicitate, poti deveni freelancer in domenii ca web design, graphic design, copywriting etc. Mai multe informatii despre obligatiile fiscale pe care le veti avea ca freelancer puteti citi aici.

  1. Magazin online

Poti infiinta un magazin online fara investitie daca produsele pe care le vinzi raman stocate de furnizori, pe baza unui contract de colaborare. Primul pas pentru a deschide un astfel de magazin este sa te informezi cu privire la legislatia comertului online. Poti face acest lucru aici: www.portal.onrc.ro/ONRCPortalWeb/ONRCPortal.portal

  1. Organizator de evenimente

In general, companiile apeleaza la firme specializate in vederea organizarii de evenimente. Serviciile firmelor pot fi insa costisitoare pentru persoanele fizice, motiv pentru care acestea aleg serviciile unei persoane fizice autorizate.

  1. Ghid turistic

Aceasta afacere presupune o investitie initiala in cursurile de specializare autorizate. Iata cateva oferte de astfel de cursuri:

www.ghiziiromaniei.ro

www.site.irecson.ro/index.php?module=info&parent_id=131&s_cat=135

www.anat.ro/formare/cursuri-agentii/agent-de-turism-ghid/

  1. Meditator

Persoanele cu experienta in educatie si cu inclinatii pedagogice pot oferi meditatii (la limba romana, matematica, limba engleza etc.) in calitate de persoane fizice autorizate. Vei gasi discutii pe baza acestui subiect pe forumul PFA:

www.pfa.whd.ro/forum/viewtopic.php?id=2910

  1. Baby-sitter/Bona

Parintii petrec tot mai putin timp cu copiii, prin urmare aceasta afacere poate fi foarte profitabila, dar este obligatoriu sa iti faca si placere.

www.prosansajobs.ro/uploads/2012/10/3984d163fa1f1365cac89ac972a09bc8dbac7a37.pdf

Sper ca aceste idei de afaceri ti-au fost utile si te-au inspirat. Nu uita, insa, ca pentru a deschide un PFA ai nevoie de experienta in domeniul in care intentionezi sa prestezi servicii.

Afla totul despre infiintarea unui PFA aici.

About the author

Acest site dedicat oamenilor intreprinzatori a aparut din pasiune pentru antreprenoriat si cu ajutorul unui proiect european la care Asociatia Travel Focus a fost partener. Ne propunem ca inclusiv dupa finalizarea proiectului sa-l dezvoltam si sa il transformam intr-un portal de interes, cu informatii utile pentru oamenii de afaceri, dar mai ales pentru cei la inceput de drum, dornici sa se lanseze in afaceri.

Related

JOIN THE DISCUSSION