ScoaladeAntreprenoriat

Cum sa devii PFA: ce pasi trebuie sa urmezi si ce taxe platesti la stat?

PFA

Daca vrei sa desfasori o activitate economica sub umbrela legalitatii, sau sa ai o intreprindere individuala prin care sa incasezi bani, poti solicita inregistrarea la Registrul Comertului ca Persoana Fizica Autorizata (PFA). In urma unui proces simplu pe care ti-l prezentam in continuare, vei putea sa emiti facturi, sa incasezi bani, insa vei plati si anumite taxe la stat, respectiv impozit, o contributie la sistemul de pensii si contributia de asigurari sociale.

Inainte de toate, trebuie sa stii ca noul Cod Fiscal, aprobat de Guvern in martie 2015, aduce o modificare importanta pentru PFA, respectiv introducerea CAS, cota fiind de 26,3% din venituri.

Conform Ordonantei de Urgenta nr. 44/2008, actualizata in 2014, pot deveni PFA persoanele care au implinit varsta de 18 ani, nu au savarsit fapte care tin de infractionalitatea economica, au un sediu profesional declarat si au o pregatire profesionala in domeniul in care isi vor desfasura activitatea economica.

Primul pas pentru a deveni PFA este solicitarea inregistrarii in registrul comertului, care va autoriza functionarea activitatii economice pe care vrei sa o desfasori. Cererea de inregistrare trebuie depusa la registrul comertului din judetul in care ai stabilit sediul profesional. Pe langa aceasta cerere, trebuie sa depui o serie de documente.

Iata care sunt documentele de care ai nevoie pentru a deveni PFA:

  • cerere de inregistrare (pe baza unui formular eliberat de ONRC)
  • anexa privind inregistrarea fiscala (formular eliberat de ONRC)
  • carte de identitate sau pasaport (copie certificata de titular privind conformitatea cu originalul)
  • documentele care atesta dreptul de folosinta asupra sediului profesional – copie legalizata la notar
  • specimen de semnatura al persoanei fizice autorizate, in original
  • documente privind pregatirea profesionala
  • dovezi privind plata unor taxe legale

In ceea ce priveste costurile pentru acest proces de inscriere, ele constau in trei taxe legale, respectiv 90 de lei pentru taxa de registru, 54 de lei reprezentand un procent din taxa de registru, la care se adauga inca 20 de lei, dar si un adaos reprezentand fondul de lichidare al cazierului fiscal.

Ce taxe trebuie sa platesti ca PFA

Odata ce devii PFA, va trebui sa platesti la stat un impozit pe venit, contributii la sistemul de pensii, la cel de sanatate, dar si o contributie de asigurari sociale, asa cum prevede noul Cod Fiscal din 2015.

Astfel, impozitul pe venit este de 16% din venitul net, contributia de asigurari sociale de sanatate este de 5,5%, iar contributia la sistemul de pensii este de 31,3%. Incepand cu 1 ianuarie 2016, persoanele fizice care realizeaza venituri vor fi obligate la plata CAS si CASS. Cota pentru contributiile sociale este de 26,3% din venituri, care nu poate fi mai mic de 35% din castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat, dar nici mai mare de echivalentul a de 5 ori acest castig salarial mediu brut.

About the author

Acest site dedicat oamenilor intreprinzatori a aparut din pasiune pentru antreprenoriat si cu ajutorul unui proiect european la care Asociatia Travel Focus a fost partener. Ne propunem ca inclusiv dupa finalizarea proiectului sa-l dezvoltam si sa il transformam intr-un portal de interes, cu informatii utile pentru oamenii de afaceri, dar mai ales pentru cei la inceput de drum, dornici sa se lanseze in afaceri.

Related

JOIN THE DISCUSSION