ScoaladeAntreprenoriat

Cum poti obtine finantare europeana pentru proiectele IT private?

finantare

Daca vrei sa incepi o afacere in domeniul IT, poti apela la Ministerul Fondurilor Europene pentru a obtine o finantare de pana la 3,24 milioane de lei. Cererea pentru finantarea europeana se poate depune in perioada 1.10.2015-23.12.2015, iar Ghidul solicitantului il gasesti aici, pe site-ul oficial al Ministerului Fondurilor Europene.

Forma finala a Ghidului solicitantului pentru fondurile europene destinate firmelor care deruleaza proiecte in domeniul tehnologiei informatiei si comunicatiilor (IT&C) a fost publicata pe 20 august 2015, de catre Ministerul Fondurilor Europene, prin Directia Generala Programe Competitivitate (DG PC). Acesta este documentul fundamental din cadrul Programului Operational Competitivitate (POC) 2014-2020.

Valoarea totala a fondurilor europene puse la dispozitie este de 50 de milioane de euro, iar proiectele care pot obtine finantare sunt urmatoarele:

 • proiectele care au ca obiect dezvoltarea unor game de produse, servicii sau aplicatii TIC inovative, cu aplicabilitate in restul economiei romanesti, pentru integrarea pe verticala a solutiilor TIC;
 • proiectele care pot fi strategice, inovative, cu impact asupra dezvoltarii intregii industrii de TIC la nivel national sau international;
 • proiectele care abordeaza cel putin una dintre activitatile: cercetare industriala sau dezvoltare experimentala, inovare destinata IMM-urilor, investitii in active corporale si necorporale necesare dezvoltarii produsului, serviciului sau aplicatiei TIC, inovare de proces si organizationala.

Pe langa aceste cerinte, este obligatoriu ca beneficiarii acestor fonduri europene sa aiba una dintre urmatoarele forme legale:

 • microintreprindere, intreprindere mica sau intreprindere mijlocie, care isi desfasoara activitatea in Romania, fiind centrata pe domeniul TIC;
 • microintreprindere, intreprindere mica sau intreprindere mijlocie, care isi desfasoara activitatea in Romania, in cadrul clusterelor centrate pe domeniul TIC;
 • parteneriat de microintreprinderi, intreprinderi mici, intreprinderi mijlocii, care isi desfasoara activitatea in Romania, in cadrul clusterelor  centrate pe domeniul TIC.

In continuare, iti prezentam principalele prevederi ale Ghidului solicitantului pentru fondurile europene destinate firmelor care deruleaza proiecte in domeniul IT&C:

 • proiectele care obtin la evaluarea tehnico-economica peste 90 de puncte vor avea prioritate la finantare, in ordinea in care au fost depuse;
 • proiectele care obtin la evaluarea tehnico-economica un punctaj intre 75 si 90 puncte vor fi trecute pe o lista de ierarhizare in ordinea descrescatoare a punctajului si se vor finanta pana la concurenta bugetului ramas dupa finantarea proiectelor care obtin  peste 90 de puncte;
 • finantarea maxima nerambursabila pentru un solicitant va fi de 3.240.000 lei;
 • suma maxima decontata este de 5% din valoare maxima nerambursabila, cu conditia incadrarii in suma aferenta de minimis la care are dreptul beneficiarul;
 • cheltuiala cu TVA este eligibila daca este nerecuperabila, potrivit legii; valoarea totala a cheltuielilor eligibile se calculeaza inclusiv cu TVA in cazul in care solicitantul a optat pentru a da o declaratie pe propria raspundere privind taxa pe valoarea adaugata nerecuperabila;
 • cheltuielile eligibile efectiv realizate care se iau in considerare la rambursare nu pot depasi sumele stabilite initial prin contractul de finantare.

Daca vrei sa fii la curent cu noutatile in ceea ce priveste finantarile oferite in domeniul IT, gasesti aici articole pe acest subiect, iar daca vrei sa afli mai multe informatii referitoare la infiintarea unei firme, poti accesa legislatia IMM-urilor, disponibila aici.

About the author

Acest site dedicat oamenilor intreprinzatori a aparut din pasiune pentru antreprenoriat si cu ajutorul unui proiect european la care Asociatia Travel Focus a fost partener. Ne propunem ca inclusiv dupa finalizarea proiectului sa-l dezvoltam si sa il transformam intr-un portal de interes, cu informatii utile pentru oamenii de afaceri, dar mai ales pentru cei la inceput de drum, dornici sa se lanseze in afaceri.

Related

JOIN THE DISCUSSION