ScoaladeAntreprenoriat

Cum poti face bani pe YouTube?

youtube

YouTube, site-ul infiintat la inceputul anului 2005, a ajuns sa fie o sursa de bani pentru unele persoane. Daca ai oameni care iti urmaresc canalul in mod regulat, poti obtine o suma frumusica de bani. Spre exemplu, Evan, un copil de 9 ani care obisnuieste sa petreaca cateva ore inregistrand clipuri pe care apoi le posteaza pe site-ul YouTube, a ajuns sa castige anual peste 1 milion de dolari numai din canalul sau, EvanTube.

Totul a inceput in anul 2011 cand tatal lui Evan a hotarat sa il filmeze pe copil atunci cand primeste jucarii noi. Acesta vorbeste cateva minute despre ele, apoi tatal sau incarca inregistrarea pe YouTube. Jared, tatal lui Evan, este cel care filmeaza si editeaza clipurile.

Intre timp, Jared a angajat o echipa care sa se ocupe de anunturile de publicitate ale micutului si de negocierea cu marile companii producatoare de jucarii. Astfel, s-a decis ca Evan sa foloseasca trei conturi de YouTube: EvanTubeHD, EvanTubeRaw si EvanTubeGaming.

In prezent, Evan castiga peste 1,3 milioane de dolari pe an din vanzarea reclamelor pe canalul de YouTube.

Evan nu este primul copil care a reusit sa dea lovitura pe internet. Alte nume cunoscute sunt Michelle Phan, Pewdiepie, Bethany Mota sau Nash Grier. Poti publica pe YouTube clipuri care prezinta probleme de make up, moda, frumusete, jocuri video, etc, putand castiga astfel o multime de bani.

Spre exemplu, Phan a aparut in numeroase reviste, iar averea tinerei este estimata la peste 4 milioane de dolari.

About the author

Acest site dedicat oamenilor intreprinzatori a aparut din pasiune pentru antreprenoriat si cu ajutorul unui proiect european la care Asociatia Travel Focus a fost partener. Ne propunem ca inclusiv dupa finalizarea proiectului sa-l dezvoltam si sa il transformam intr-un portal de interes, cu informatii utile pentru oamenii de afaceri, dar mai ales pentru cei la inceput de drum, dornici sa se lanseze in afaceri.

Related

JOIN THE DISCUSSION