ScoaladeAntreprenoriat

Cum obtii un brevet de inventie?

inventie

Daca esti sau iti doresti sa devii inventatorul unui produs, procedeu sau metoda cu aplicabilitate industriala, te-ar putea interesa obtinerea unei patente. Brevetul de inventie (patenta) este un titlu oficial de protectie pentru o inventie, care confera titularului sau un drept exclusiv de exploatare, pe durata de valabilitate a acestuia.

Inainte de a incepe procedura specifica, trebuie sa te asiguri ca inventia este brevetabila, indeplinind urmatoarele conditii:

 • este noua
 • face parte din categoria de obiecte brevetabile (acceseaza acest link pentru a afla care obiecte nu sunt brevetabile)
 • implica o activitate inventiva
 • are aplicabilitate industriala

Daca inventia este brevetabila, poti incepe procedura pentru inregistrarea unei patente. In Romania, etapele sunt urmatoarele:

 • inregistrarea cererii de brevet de inventie
 • cercetarea documentara
 • publicarea cererii de brevet de inventie dupa 18 luni de la data depozitului sau a prioritatii revendicate
 • examinarea cererii de brevet de inventie in termen de 18 luni de la data platii
 • eliberarea certificatului de inregistrare a brevetului de inventie
 • mentinerea in vigoare a brevetului de inventie pentru 5, 10, 15 sau 20 de ani

Cererea de brevet de inventie pe care trebuie sa o depui la OSIM arata astfel. Pe langa un formular tipizat, cererea mai contine o documentatie care descrie obiectul solicitarii si care, conform art. 14 din Legea 64/1991, are urmatoarele sectiuni:

 • datele de identificare ale solicitantului brevetului
 • descrierea inventiei
 • una sau mai multe revendicari
 • desenele la care se face referire in descriere sau/si revendicari
 • rezumat

Brevetarea unei inventii presupune anumite costuri, pe care le gasesti detaliate aici. De asemenea, daca ai vreo nelamurire sau curiozitate referitoare la patente, este foarte posibil sa gasesti raspunsul aici, la sectiunea de intrebari frecvente a OSIM.

De retinut este faptul ca, desi in majoritatea tarilor sunt excluse de la brevetare programele de calculator si metodele de afaceri, ambele sunt acceptate in Statele Unite ale Americii.

            Alte resurse utile:

Legislatia privind brevetul de inventie:

http://ppi.ulbsibiu.ro/obj/documente/brevet-de-inventie.pdf

Ghid privind proprietatea intelectuala in Romania:

http://www2.unitbv.ro/LinkClick.aspx?fileticket=N3AdVaM8-CM%3D&tabid=2284

About the author

Acest site dedicat oamenilor intreprinzatori a aparut din pasiune pentru antreprenoriat si cu ajutorul unui proiect european la care Asociatia Travel Focus a fost partener. Ne propunem ca inclusiv dupa finalizarea proiectului sa-l dezvoltam si sa il transformam intr-un portal de interes, cu informatii utile pentru oamenii de afaceri, dar mai ales pentru cei la inceput de drum, dornici sa se lanseze in afaceri.

Related

JOIN THE DISCUSSION