ScoaladeAntreprenoriat

Cum obtii bani pentru a incepe o afacere?

finantare

Ai un plan pentru o afacere si esti convins ca va avea succes, dar stii ca iti lipseste ceva pentru a incepe: banii. Te gandesti cum poti sa obtii finantare si esti frustrat din cauza ca acest lucru te face sa amani inceperea afacerii?

Important este sa crezi cu adevarat in ideea ta de afacere, banii sunt pe locul secund. De ce? Pentru ca daca tu crezi 100% ca vei avea succes cu acest business, cu siguranta vei reusi sa convingi pe cineva sa investeasca in afacerea ta, chiar daca la inceput probabil ca o sa fii refuzat. Stii ca cei care au inventat cele mai renumite brand-uri internationale nu au reusit din prima sa atraga investitorii, ci dupa zeci de refuzuri? Este si cazul renumitului lant de cafenele Starbucks. Daca Howard Schultz ar fi renuntat dupa ce a fost refuzat de catre banci de mai bine de 200 de ori, nu ar mai exista astazi Starbucks.

Stabileste exact de cati bani ai nevoie

Costurile trebuie sa fie estimate inca de la inceput: materii prime, echipamente, inchirierea spatiului, costuri cu resurse umane etc. Calculeaza de cati bani ai nevoie si cati bani ai tu disponibili. Prezinta ideea de afaceri unor investitori si explica-le de ce ai nevoie de acei bani si viziunea ta in ceea ce priveste acest business.

Este bine sa iei in considerare si alte optiuni de finantare posibile, cum ar fi un credit la banca sau un business angel care sa fie dispus sa investeasca in ideea ta. Indiferent pentru ce varianta optezi, este bine sa te informezi cu privire la criteriile de evaluare utilizate.

 Acorda importanta prezentarii

Sa spunem ca ai un plan de afaceri bun, o idee buna de afaceri, dar mai trebuie sa excelezi la ceva: prezentarea. Trebuie sa stii cum sa te vinzi si sa ai o prezentare care sa le atraga atentia potentialilor investitori. Pune accent pe experienta ta, pe faptul ca stii piata, ca ai o strategie, ca esti capabil sa iti atingi toate obiectivele pe care ti le-ai fixat, ca afacerea este de viitor si are potential de a se extinde.

Spre exemplu, un business angel doreste ca interventia sa sa fie limitat si se asteapta sa isi recupereze banii intr-o perioada de 1 – 3 ani. Atat timp cat acesta considera ca ideea este una care ii poate aduce un castig substantial, nu exista o suma maxima pe care un business angel este dispus sa o investeasca. 

Surse potentiale de fonduri pentru finantarea afacerii:

– creditele bancare

– fondurile proprii sau imprumuturi de la familie sau prieteni

– emiterea de actiuni

– business angels

– fonduri de capital de risc

– leasing

About the author

Acest site dedicat oamenilor intreprinzatori a aparut din pasiune pentru antreprenoriat si cu ajutorul unui proiect european la care Asociatia Travel Focus a fost partener. Ne propunem ca inclusiv dupa finalizarea proiectului sa-l dezvoltam si sa il transformam intr-un portal de interes, cu informatii utile pentru oamenii de afaceri, dar mai ales pentru cei la inceput de drum, dornici sa se lanseze in afaceri.

Related

JOIN THE DISCUSSION