ScoaladeAntreprenoriat

Cum iti poti dezvolta cu succes afacerea?

business succes

In primul rand, pentru a fi un antreprenor de succes trebuie sa ai curajul de a incerca noi piete sau produse. Pentru ca atunci cand decizi sa devii antreprenor te arunci pur si simplu in necunoscut, curajul este principala calitate a unui antreprenor si trebuie sa profitati din plin de acest atu. O corecta definitie a „antreprenorului” ar cuprinde pasiunea pentru lucrul facut, managementul riscului, buna cunoastere de sine si valorizarea esecurilor.

  1. Nu consulta prea multa lume in legatura cu ceea ce vrei sa faci. Multe persoane pe care le cunosti vor incerca sa iti puna piedica nu neaparat direct, ci prin intermediul vorbelor. Daca acele persoane nu au avut curajul sa isi deschida o afacere sau sunt, pur si simplu, comozi si multumiti cu job-ul pe care il au, vor incerca sa te descurajeze sa iti deschizi un business. Si nu neaparat din rea vointa. Cati dintre noi nu au auzit urmatoarele vorbe: ’’nu o sa reusesti, este prea riscant sau nu cred ca este un domeniu in care ar trebui sa investesti’’. Asadar, daca tu crezi ca poti reusi intr-un domeniu, nu mai sta pe ganduri si fa tot posibilul ca visul tau sa devina realitate.
  1. Creeaza o lista cu ce nu trebuie sa faci. Cei mai multi dintre noi au o lista cu ce trebuie sa faca, dar putini sunt cei care au o lista cu ce nu trebuie sa faca. Spre exemplu, gandeste-te la toate lucrurile care te fac sa nu mai fii focusat pe obiectivul tau principal si incearca sa le treci pe o lista si sa nu le mai faci. 
  1. Stabileste-ti clar obiectivele. Este important sa stii exact care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmezi pentru a ajunge cu afacerea ta acolo unde iti doresti si sa recitesti constant obiectivele. Exista o vorba: diferenta dintre un milionar si un miliardar este ca primul isi revizuieste obiectivul o data pe zi, iar al doilea de doua ori pe zi.
  1. Documenteaza-te si despre alte arii. Chiar daca pare surprinzator, citind carti sau incercand sa afli informatii despre alte domenii te va ajuta sa iti extinzi viziunea dincolo de business-ul in cauza. Ai ocazia de a afla ce se intampla in alte domenii si poti sa aplici ce ai aflat in cazul afacerii tale.
  1. Concentreaza-te pe ce stii sa faci cel mai bine. Un antreprenor de succes este o persoana care are afaceri in mai multe domenii, dar sa te extinzi intr-un domeniu necunoscut ar fi o greseala. Este bine sa iei in calcul difersificarea domeniilor, dar numai atunci cand ai cunostinte solide despre ce urmeaza sa faci. Pana atunci, cel mai bine este sa te concentrezi asupra acelui lucru pe care stii sa il faci cel mai bine.
  1. Adu ceva unic pietei pe care activezi. Traim intr-o perioada in care concurenta este acerba, iar uneori cel mai simplu mod de a fi in top este sa oferi niste servicii pe care ceilalti nu le au. Incearca mereu sa fii creativ si sa gasesti solutii neobisnuite pentru unele probleme. Spre exemplu, agentia de turism Eturia a decis sa includa in echipa sa doi consultanti in turism din Cuba si India, totul pentru a le oferi clientilor o experienta de neuitat. Acestia isi cunosc foarte bine tara, limba locala sau pot recomanda destinatii autentice din tarile natale. In plus, amandoi stiu limba romana. Un adevarat avantaj fata de concurenta.

About the author

Acest site dedicat oamenilor intreprinzatori a aparut din pasiune pentru antreprenoriat si cu ajutorul unui proiect european la care Asociatia Travel Focus a fost partener. Ne propunem ca inclusiv dupa finalizarea proiectului sa-l dezvoltam si sa il transformam intr-un portal de interes, cu informatii utile pentru oamenii de afaceri, dar mai ales pentru cei la inceput de drum, dornici sa se lanseze in afaceri.

Related

JOIN THE DISCUSSION