ScoaladeAntreprenoriat

Cum incepi un business cu fonduri limitate?

fonduri

Pentru orice persoana care are ca obiectiv sa devina antreprenor, exercitiul de a incerca, esua si incerca din nou este unul vital. Este important ca lectiile deprinse din esecuri sa fie invatate rapid, totul pentru a nu mai repeta acea greseala. Numai asa poti sa ajungi sa ai succes. Si bineinteles, cu multa munca si putin noroc.

Poti incepe un start-up de succes chiar daca nu muncesti foarte mult sau nu ai foarte multi bani. Poti fi de succes daca indeplinesti una dintre cele spuse mai sus, dar nu amandoua in acelasi timp. Daca vrei sa reusesti si nu dispui de multi bani la inceput, atunci este absolut necesar sa ai o puternica etica de lucru.

Nu va fi intotdeauna usor sa te ridici pe propriile picioare, rezultatele pe care speri sa le vezi intr-un timp scurt probabil se vor lasa asteptate, dar tot ce conteaza este perseverenta de care dai dovada. Important este sa iti pui in minte un obiectiv, sa scrii pe o hartie la ce esti dispus sa renunti pentru a-l indeplini (da, din pacate va trebui sa renunti la unele hobby-uri, ore libere sau iesiri cu prietenii).

Elimina cheltuielile inutile

– pentru a economisi bani, amana cat poti inchirierea unui birou (in cazul in care afacerea ta nu poate exista in mediul online); ia in calcul ca sediul firmei sa fie la tine acasa (astfel economisesti banii de chirie);

– nu face angajari prea devreme, mai bine incerci tu sa muncesti mai mult pana in momentul in care vezi ca afacerea ta a inceput sa produca bani;

– incearca sa iti tii contabilitatea singur – daca nu stii poti urma niste cursuri de specialitate;

– foloseste-te de site-urile de consultanta online in cazul in care ai nevoie de consultanta juridica, nu angaja direct un avocat.

Alege cu grija nisa

Daca nu ai un buget extraordinar de mare ar trebui sa te canalizezi catre afaceri care nu au nevoie in prima faza de multi bani. Daca business-ul tau necesita, spre exemplu, o fabrica, echipamente de productie scumpe sau o forta de munca mare, atunci probabil ar trebui sa te intorci din nou in punctul in care cauti o idee de afaceri.

Pentru cei care nu au destui bani, o idee buna ar fi o afacere online. Astfel, nu trebuie sa iti faci griji din cauza chiriei, nu ai foarte multi salariati etc. Frumusetea unui astfel de business este ca in cateva minute de la lansarea website-ului poti deja sa interactionezi cu potentialii clienti si sa le vinzi produse. Partea si mai interesanta este ca nu trebuie neaparat sa te limitezi la teritoriul Romaniei, ci poti vinde produsele peste tot in lume.

About the author

Acest site dedicat oamenilor intreprinzatori a aparut din pasiune pentru antreprenoriat si cu ajutorul unui proiect european la care Asociatia Travel Focus a fost partener. Ne propunem ca inclusiv dupa finalizarea proiectului sa-l dezvoltam si sa il transformam intr-un portal de interes, cu informatii utile pentru oamenii de afaceri, dar mai ales pentru cei la inceput de drum, dornici sa se lanseze in afaceri.

Related

JOIN THE DISCUSSION