ScoaladeAntreprenoriat

Cum a ajuns Vola cea mai mare agentie de turism online din Romania?

Vola.ro

Antreprenoriatul este ceva cu care te nasti sau care se invata pe parcurs? Este o intrebare pe care multi dintre noi ne-o punem. Oricare ar fi raspunsul, un lucru este sigur: poti deveni antreprenor la aproape orice varsta. Daca nu ai avut sansa sau inspiratia de a incepe o afacere in tinerete, nu te lasa descurajat. Spre exemplu, stiai ca Harland Sanders, cel care a inventat celebrul lant de fast food KFC, a deschis afacerea la… 62 de ani?

Am facut aceasta scurta introducere pentru a pune accentul pe dorinta de succes. Trebuie stiut ca nu varsta conteaza atunci cand deschidem o afacere, ci cat de motivati suntem. Bineinteles, ideal este sa devenim antreprenori cat mai repede.

Iata mai jos povestea celui care a infiintat Vola.ro, astazi cea mai mare agentie de turism online de la noi din tara.

Daniel Truica a fost mai intai angajat timp de numai doua luni pe un post de contabil in Sibiu. Si-a dat seama ca nu ii place acest domeniu si a renuntat, apoi a avut putin noroc. A ajuns in SUA cu o bursa, iar cand s-a intors in tara a realizat ca nu ii place statutul de angajat si a decis sa isi deschida o firma in Bucuresti. A fondat portalul de publicitate Iqads si Student Adventure, dar lovitura a dat-o cativa ani mai tarziu, prin Vola.ro.

Vola a luat nastere in anul 2007, pe cand Daniel Truica avea 28 de ani si initial a avut doar doi angajati. Succesul nu s-a lasat asteptat si la putin timp dupa deschidere, Daniel s-a vazut nevoit sa refuze unii clienti din cauza ca nu facea fata.

Stiind exact ce firma vrea sa isi deschida (o agentie de turism), dar in acelasi timp realizand ca daca va deschide o agentie de turism la fel ca celelalte nu va avea mari sanse de reusita, s-a axat strict pe internet si a folosit la maxim aceasta nisa. Daniel Truica a declarat ca „faptul ca mergeam in necunoscut avea o doza de adrenalina si de atractivitate”.

Asa cum am spus si mai devreme, succesul a fost aproape instant. In prima luna s-au vandut 50 de bilete, iar in a doua luna, 500 de bilete, Vola.ro reusind astfel sa creasca foarte mult de la an la an, chiar si cu 500%.

In prezent, Vola.ro are 70 de angajati in Romania, dintre care 55 sunt in call center si 6 in departamentul de IT. Afacerile nete in 2014 au fost de 27 milioane euro cu un profit net de 200.000 euro. Se estimeaza ca anul acesta cifra de afaceri va creste pana la 43 milioane de euro.

Cea mai dificila perioada a fost 2007-2013 deoarece, in acest interval de timp, Vola.ro a crescut foarte mult, gestionarea fiind una dificila, de la contabilitate si pana la sediu. Cresterea companiei a fost atat de mare incat firma s-a extins si peste hotare sub un alt nume, in tari ca Polonia, Ucraina si Vietnam.

Incepand cu anul 2016, Daniel Truica doreste sa extinda business-ul pe alte noi piete din Uniunea Europeana, printre care Marea Britanie si tarile nordice. Aici se vor axa numai pe vanzarea de bilete de avion.

About the author

Acest site dedicat oamenilor intreprinzatori a aparut din pasiune pentru antreprenoriat si cu ajutorul unui proiect european la care Asociatia Travel Focus a fost partener. Ne propunem ca inclusiv dupa finalizarea proiectului sa-l dezvoltam si sa il transformam intr-un portal de interes, cu informatii utile pentru oamenii de afaceri, dar mai ales pentru cei la inceput de drum, dornici sa se lanseze in afaceri.

Related

JOIN THE DISCUSSION