ScoaladeAntreprenoriat

Cultivarea trufelor, o afacere de lux din domeniul agricol

trufe

Trufele sunt cele mai scumpe ciuperci din lume, fiind considerate alimente de lux si vandute restaurantelor extravagante cu preturi exorbitante, de pana la 3.000 de euro pe kilogram. DIn acest motiv, afacerea cu trufe poate aduce profituri mari comparativ cu investitia initiala, care, de altfel, nu este neglijabila.

Ce sunt trufele si cine le consuma?

Trufele sunt un soi de ciuperci comestibile foarte apreciate pentru gust si aroma, care contin numeroase substante nutritive, minerale, vitamine. Mai mult decat atat, trufele contin si steroizi (feromoni sexuali). Printre lucrurile care le definesc se regaseste calitatea radacinilor lor de a trai in simbioza cu anumiti arbori, cum ar fi stejarul si alunul. Majoritatea trufelor cresc la adancimi 10-40 cm, unele mai in adancime, iar altele chiar la suprafata.

Cu toate ca in afara acest soi de ciuperci este recunoscut pentru calitate si gust, in Romania cererea este foarte mica (doar la anumite restaurante de lux din orasele dezvoltate). De altfel, multi romani asociaza „trufa” cu o bomboana, mai degraba decat cu o mirodenie sau garnitura.

Cei mai mari consumatori de trufe romanesti la nivel global sunt italienii, francezii si germanii, adica statele care au avut, in trecut, aceasta resursa, insa intre timp au supraexploatat-o.

Ce trebuie sa stii despre o afacere cu trufe?

Afacerea cu trufe pare a fi un pariu castigat in avans, insa in realitate exista anumite riscuri pe care trebuie sa le ai in vedere. In primul rand, pentru a obtine un profit bun dintr-o plantatie de puieti micorizati va fi nevoie sa investesti pana la 20.000 de euro pe hectar.

In Romania se recomanda sa plantezi fie aluni, pentru a beneficia de recolta timpurie, fie stejari, pentru o durata de viata lunga a productiei, de pana la 50 de ani. In primul caz, vei putea recolta trufele dupa 3-4 ani, un avantaj fiind acela ca vei putea recolta si vinde inclusiv alunele, la pretul de 5 euro pe kilogram. In cazul stejarilor, productia va aparea abia in al optulea an de la plantare, cand vei putea recolta, in medie, 150 de kilograme de trufe pe hectar.

Pentru un hectar sunt necesari aproximativ 700 de puieti si trebuie sa iei in considerare, totodata, costurile pentru analiza solului, frezare, curatare de ierburi, udare (in perioadele secetoase). In Romania, solul cel mai potrivit pentru cultivarea trufelor se gaseste in zona Ardealului.

In general, trufele se vand la preturi de peste 100 de euro pe kilogram, insa trufele albe, care sunt cele mai rare, pot avea preturi de peste 3.000 de euro pe kilogram, pretul mediu fiind de 1.000 – 1.500 de euro pe kilogram. Consumatorul final de trufe le poate cumpara in borcan in anumite magazine sau le poate comanda la restaurant, pretul unei portii de paste cu trufe depasind 30 de euro in Bucuresti.

La nivel global, cererea de trufe este in continua crestere, iar cantitatile culese sunt din ce in ce mai mici, asa ca nu trebuie sa-ti faci griji in privinta cererii, cu conditia sa te orientezi spre export.

Despre posibilitatile de comercializare, costurile si profitul obtinut din aceasta afacere mai poti citi aici, aici si aici.

About the author

Acest site dedicat oamenilor intreprinzatori a aparut din pasiune pentru antreprenoriat si cu ajutorul unui proiect european la care Asociatia Travel Focus a fost partener. Ne propunem ca inclusiv dupa finalizarea proiectului sa-l dezvoltam si sa il transformam intr-un portal de interes, cu informatii utile pentru oamenii de afaceri, dar mai ales pentru cei la inceput de drum, dornici sa se lanseze in afaceri.

Related

JOIN THE DISCUSSION