ScoaladeAntreprenoriat

Cresterea taurinelor de carne Galloway, o idee de afacere in mediul rural

galloway

Cu toate ca romanii nu sunt mari consumatori de carne de vita, cresterea taurinelor de carne Galloway a inceput sa se practice si in Romania, fiind favorizata de suprafetele mari de pasunat, netratate chimic, existente la noi in tara. Mai mult decat atat, exemplarele din aceasta rasa au cea mai sanatoasa carne de vita, sunt foarte docile si pot fi crescute in orice zona geografica a tarii, fara conditii deosebite si fara investitii majore.

In ce conditii se cresc taurinele Galloway?

Marele avantaj al acestei afaceri este acela ca exemplarele din rasa Galloway nu au nevoie de grajduri moderne, care ar putea costa milioane de euro, ci doar de un spatiu care are umbrar, apa si care, pe timp de iarna, este asezat astfel incat sa fie soare. Taurinele de carne Galloway sunt tinute numai afara si li se administreaza numai fan natural.

Daca esti interesat, gasesti aici mai multe informatii despre aceasta rasa, inclusiv despre aptitudinile fiziologice si productive, raspandire si adaptabilitate, precum si despre capacitatile combinative.

Cum functioneaza aceasta afacere?

Pentru a fi profitabila, o ferma de bovine de carne trebuie sa ajunga la capacitatea de 100 de femele adulte, care pot reproduce anual cel putin 100 de vitei. Acest lucru este valabil daca taurinele sunt crescute pentru exportul carnii, cererea fiind mult mai mare decat in tara.

Pompil Varga, crescatorul de Galloway din Sibiu, exporta taurasii prin intermediul firmei Karpaten Meat, care detine cele mai multe vaci din rasa Angus din Romania. Taurasii sunt vanduti acestei firme cand ajung la greutatea de 250-300 kg, iar ulterior sunt ingrasati in functie de cerintele beneficiarului final. Asadar, exemplarele Galloway sunt exportate odata cu cele din rasa Angus. (Pentru cei interesati, iata aici un interviu referitor la taurinele de carne Angus si Galloway.)

In ceea ce priveste pretul, kilogramul de carne de vita Galloway se vinde cu 2,70 euro plus TVA, in cazul taurasilor care nu depasesc 150 kg, si cu 2,50 euro plus TVA, daca taurasii depasesc aceasta greutate. Datorita calitatii sale, carnea de vita Galloway depaseste pretul de 150 lei/kg in magazine.

Care sunt oportunitatile de finantare nerambursabila?

Pentru infiintarea fermelor de crestere a bovinelor de carne, pot fi accesate fonduri europene nerambursabile prin intermediul Programului National de Dezvoltare Rurala (PNDR) 2014-2020. In anul 2015, valoarea totala a fondurilor primite de tinerii fermieri in acest scop a ajuns la 50.000 de euro.

Daca vrei sa aplici si tu pentru finantare europeana nerambursabila, poti accesa aici Ghidul solicitantului, unde gasesti toate informatiile necesare. Iar pentru a fi informat cat mai bine, te sfatuim sa accesezi si articolul acesta, care trateaza subiectul contradictiilor si neclaritatilor in legislatia referitoare la fermele mici.

About the author

Acest site dedicat oamenilor intreprinzatori a aparut din pasiune pentru antreprenoriat si cu ajutorul unui proiect european la care Asociatia Travel Focus a fost partener. Ne propunem ca inclusiv dupa finalizarea proiectului sa-l dezvoltam si sa il transformam intr-un portal de interes, cu informatii utile pentru oamenii de afaceri, dar mai ales pentru cei la inceput de drum, dornici sa se lanseze in afaceri.

Related

JOIN THE DISCUSSION