ScoaladeAntreprenoriat

Crescatoria de raci, o idee inedita de afaceri

crescatorie de raci

Daca vrei sa incepi o afacere intr-un domeniu in care aproape ca nu exista concurenta, o optiune ar fi deschiderea unei crescatorii de raci, pentru care poti chiar sa obtii fonduri europene.

Iata care sunt pasii de urmat pentru deschiderea unei crescatorii de raci:

  1. Achizitionarea terenului

Terenul in sine nu trebuie sa aiba atribute deosebite, ci este important bazinul care va fi construit pe el si in care vor creste racii. Apa din bazin trebuie sa contina cel putin 4 mg de calciu si 2 mg de oxigen pe litru. Totodata, terenul si, implicit, bazinul trebuie sa se afle langa o apa curgatoare, deoarece racii au nevoie de oxigenul provenit de acolo.

  1. Amenajarea spatiului

Daca vrei sa obtii o productie mare de raci, este necesar sa achizitionezi instalatii speciale pentru reproducere artificiala a racilor. In caz contrar, nu ai nevoie de instalatii, ci doar de un mediu propice inmultirii naturale.

  1. Alegerea speciilor de raci

Poti opta pentru specii care se gasesc in Romania, cum sunt Astacus astacus si Astacus leptodactylus, sau poti alege sa importi alte specii din strainatate. In primul caz, racii se iau din raurile aflate in natura sau de la fermele specializate, iar recoltarea se face abia dupa 2-3 ani, cand acestia ajung la dimensiunile potrivite pentru a fi comercializati. In cel de-al doilea caz, racii pot fi adusi din Statele Unite ale Americii sau din Australia, iar avantajul este ca acestia sunt mai mari si pot fi comercializati dupa doar 1 an. Speciile exotice sunt diverse, de la racul american (Orconectes limosus) la racul de California (Pacifastacus leniusculus) sau racul cu picioare albe (Astacus pallipes).

  1. Obtinerea autorizatiilor si avizelor

Pentru a deschide o crescatorie de raci, ai nevoie de urmatoarele autorizatii si avize:

  • autorizatia de acvacultura, eliberata de Agentia Nationala de Pescuit si Acvacultura (ANPA), despre care poti afla mai multe aici;
  • autorizatia de mediu, despre care gasesti aici toate informatiile necesare;
  • un aviz special de la Academia Romana, in cazul in care folosesti specii exotice.

In ceea ce priveste suma de bani investita in crescatoria de raci, aceasta poate varia de la 2.500 de euro la 40.000 de euro pe hectar, in functie de anumiti factori. Daca, spre exemplu, se foloseste o balta deja existenta, iar racii sunt lasati sa se inmulteasca natural, investitia este minima. Costurile suplimentare apar atunci cand se doreste stimularea productiei cu ajutorul instalatiilor speciale.

Totusi, banii necesari pot fi obtinuti prin intermediul fondurilor europene: Programului National de Dezvoltare Rurala (PNDR) vizeaza in mod direct aceasta afacere, prin submasura 4.1 Investitii in exploatatii agricole.

Poti afla aici mai multe informatii despre obiectivele submasurii 4.1, despre beneficiari si proiecte eligibile pentru a primi finantare nerambursabila. Pentru anul 2015, termenul limita de depunere a cererii de finantare este 30 octombrie.

About the author

Acest site dedicat oamenilor intreprinzatori a aparut din pasiune pentru antreprenoriat si cu ajutorul unui proiect european la care Asociatia Travel Focus a fost partener. Ne propunem ca inclusiv dupa finalizarea proiectului sa-l dezvoltam si sa il transformam intr-un portal de interes, cu informatii utile pentru oamenii de afaceri, dar mai ales pentru cei la inceput de drum, dornici sa se lanseze in afaceri.

Related

JOIN THE DISCUSSION