ScoaladeAntreprenoriat

Tot ce trebuie sa stii despre contractul de societate simpla

societate simpla

Articolul 1881 din Codul civil defineste contractul de societate ca fiind acea conventie prin care ,,doua sau mai multe persoane se obliga reciproc sa coopereze pentru desfasurarea unei activitati si sa contribuie la aceasta prin aporturi banesti, in bunuri, in cunostinte specifice sau prestatii, cu scopul de a imparti beneficiile sau de a se folosi de economia ce ar putea rezulta.”

Mai departe, in articolul 1888 avem sapte forme societare, insa ne vom opri la prima, la cea simpla, pentru ca, in continuare, vom vorbi doar de societatea simpla. Aceasta se diferentiaza de celelalte prin faptul ca nu are personalitate juridica. Bineinteles, daca partile doresc contrariul, societatea poate dobandi personalitate juridica.

Trebuie mentionat ca societatea simpla are scop lucrativ si se deosebeste astfel de societatea comerciala care urmareste obtinerea de profituri.

Forma contractului

De regula, contractul de societate simpla este unul consensual, adica poate fi incheiat verbal. Pentru a fi probat este nevoie de un inscris, pentru ca proba cu martori nu poate fi acceptata. In cazul in care aportul in natura are ca obiect un teren sau un alt drept imobiliar, este nevoie de inscris autentic, nu doar pentru a proba contractul, ci pentru ca acesta sa fie valabil.

Obligatiile asociatilor

Principalele obligatii sunt cele de aport, de suportare a pierderilor, de loialitate si neconcurenta. Aportul poate fi, dupa cum am spus deja, in bani, bunuri, prestatii sau cunostinte specifice. De regula, orice bun ce poate prezenta o utilitate pentru asociati, poate fi adus ca aport.

Referitor la obligatia suportarii pierderii, exista cateva lucruri ce trebuie clarificate. Suportarea prejudiciului poate fi hotarat anticipat prin contract. Cand acest lucru nu se intampla, iar partile nu cad de acord, intinderea obligatiei fiecarui asociat este proportionala cu aportul adus in societate.

Daca in conventie se precizeaza partea de castig a fiecarui asociat, atunci si prejudiciul se imparte dupa aceasta regula, proportional cu cota castigului eventual.

Drepturile asociatilor

Principalul drept al asociatilor e acela de avea acces la beneficii, sub forma de dividende, care sunt proportionale cu aportul fiecaruia, daca nu se convine altfel. Clauza prin care o parte este exclusa de la castig este nula in toate situatiile.

Un alt drept este acela de a folosi bunurile societatii, insa numai in interesul societatii si potrivit destinatiei lor, fara a ii impiedica pe ceilalti sa beneficieze, la randul lor, de aceasta posibilitate. Asociatii mai au dreptul de a cere restituirea aportului, in anumite conditii, si de a primi inapoi sumele cheltuite pentru constituirea si bunul mers al societatii. Un alt drept, la fel de important, este si cel de participare la luarea deciziilor, care, cu mici exceptii, sunt luate cu majoritatea voturilor asociatilor.

Administrarea patrimoniului social

Pentru a-si indeplini scopul, societatea are nevoie de un patrimoniu social distinct de cel al asociatilor. Acesta este format atat din aportul adus de fiecare societar, cat si din drepturile si obligatiile contractate ulterior.

Acesta poate fi administrat fie de unul sau mai multi asociati, cat si de persoane fizice sau juridice care nu fac parte din societate. Administratorul poate face orice act de administrare daca e in interesul societatii. Aceste acte nu pot fi facute de un asociat care nu are si calitatea de administrator. Din acest motiv, de regula, asociatii au si calitatea de administratori.

Administratorii raspund personal pentru prejudiciile aduse prin incalcarea legii, din culpa sau prin incalcarea mandatului. Anual, acestia trebuie sa prezinte un raport al intregii activitati in fata asociatilor.

Raporturile juridice dintre asociati si terti

Neavand personalitate juridica, societatea nu poate incheia contracte cu terte persoane, astfel incat acestea pot fi incheiate doar de asociati care se obliga individual, chiar daca precizeaza ca au contractat in numele asociatiei.

Pierderea calitatii de asociat

Cazurile in care un asociat poate pierde aceasta calitate sunt prevazute in articolele 1925-1928 din Codul civil. Printre acestea se numara decesul, cesiunea partilor in societate, retragerea si excluderea.

Excluderea din societate nu poate fi facuta decat in baza unei hotarari judecatoresti, in urma unei cereri facute de unul sau mai multi asociati, pentru motive temeinice. In urma excluderii, asociatul poate obtine valoarea partilor sale in societate de la data incetarii calitatii de asociat. In cazul in care ceilalti asociati nu se conformeaza, sunt tinuti sa plateasca si dobanzi.

Incetarea si lichidarea societatii simple

Societatea poate inceta oricand, prin vointa partilor sau la un anumit termen stabilit in momentul formarii ei. Mai poate inceta si cand toate bunurile aduse ca aport pier sau in cazul in care unul sau mai multi asociati decedeaza, sunt pusi sub interdictie judecatoreasca sau dau faliment.

Fiind un contract intuitu personae, mostenitorii celui decedat nu pot prelua calitatea acestuia decat daca prin actul constitutiv nu se prevede asta.

Potrivit Codului civil, o societate care intra in dizolvare se lichideaza, iar lichidarea se poate face fie de unul sau mai multi asociati, fie de o terta persoana, numita in unanimitate, care are statutul de practician in insolventa. Cand asociatii nu se inteleg asupra lichidatorului, acesta va fi stabilit de instanta de judecata si poate fi revocat doar de aceasta.

Lichidatorul trebuie sa intocmeasca un inventar al tuturor bunurilor si fondurilor sociale si sa stabileasca activul si pasivul patrimoniului social. Daca activul net nu este suficient pentru inapoierea in intregime a aporturilor si pentru plata obligatiilor sociale, pierderea este suportata de asociati proportional cu contributia lor, stabilita prin contract.

Mentiune: Regulile prezentate mai sus trebuie completate cu cele din articolele 1881-1948 din Codul civil, dar si cu cele din legile speciale, in masura in care ele exista sau vor exista, pentru a avea o imagine completa asupra acestei institutii de drept civil.

About the author

Acest site dedicat oamenilor intreprinzatori a aparut din pasiune pentru antreprenoriat si cu ajutorul unui proiect european la care Asociatia Travel Focus a fost partener. Ne propunem ca inclusiv dupa finalizarea proiectului sa-l dezvoltam si sa il transformam intr-un portal de interes, cu informatii utile pentru oamenii de afaceri, dar mai ales pentru cei la inceput de drum, dornici sa se lanseze in afaceri.

Related

JOIN THE DISCUSSION