ScoaladeAntreprenoriat

Contractul de depozit – Ce este si cand se foloseste?

contract de depozit

Contractul de depozit este definit de articolul 2103, alineat 1 din Codul civil ca fiind ’’conventia prin care depozitarul primeste de la deponent un bun mobil, cu obligatia de a-l pastra pentru o perioada de timp si de a-l restitui in natura.”

Odata cu aceasta definitie descoperim atat denumirea partilor, cat si obiectul contractului. Din alineatul 2 descoperim si unul dintre caracterele lui: este un contract real, deoarece nu poate fi incheiat decat prin remiterea bunului.

Asadar, depozitul este valabil si daca este incheiat printr-un simplu acord verbal daca are loc remiterea bunului. Pentru a fi probat este nevoie de un act scris.

Depozitul poate fi atat cu titlu oneros, cat si cu titlu gratuit, adica depozitarul poate sa perceapa, sau nu, o contraprestatie pentru serviciul oferit. Atunci cand in corpul contractului nu este mentionant un pret sau o contraprestatie, dar nici nu este prevazut faptul ca este cu titlu gratuit, se are in vedere calitatea depozitarului. Daca acesta este un profesionist, adica incheie periodic astfel de contracte contra cost, depozitul va fi considerat cu titlu oneros. In caz contrar, va fi considerat cu titlu gratuit.

Conditii de validitate

Vorbind de un contract consensual, acesta trebuie sa indeplineasca toate conditiile de fond ale unui contract obisnuit. Capacitatea partilor e diferita. Depozitarul trebuie sa aiba capacitatea necesara pentru a incheia acte de administrare, iar deponentul de a efectua acte de pastrare si administrare. Cel din urma nu trebuie sa fie neaparat proprietarul bunului, insa e nevoie ca acestuia sa ii fie permis sa incheie un astfel de acord.

Obligatiile depozitarului

Printre obligatiile acestuia se afla cea de diligenta, care este apreciata diferit in functie de tipul de contract. Cand vorbim de un depozit cu titlu oneros, aceasta este apreciata cu mai mare rigoare. In general, obligatiile de pastrare, de conservare si de inapoiere sunt cam singurele pozitive, „de a face”. Celelalte sunt negative, „de a nu face”.

Depozitarul nu are voie sa se foloseasca de bun sau sa il instraineze. De asemenea, nu se poate folosi nici de fructele bunului, pe care trebuie sa le inapoieze deponentului, daca le-a perceput.

Deponentul poate solicita inapoierea bunului chiar si inainte de termen, insa trebuie facute anumite diferentieri. Daca depozitul este cu titlu oneros, deponentul trebuie sa ramburseze depozitarului cheltuielile facute in considerarea termenului stipulat si, daca e cazul, sa ii plateasca despagubiri, daca restituirea este intempestiva sau are loc inoportun.

Articolul 2120 din Codul civil prevede insa anumite cazuri in care depozitarul nu este obligat sa restituie bunul.

Obligatiile deponentului

Daca vorbim de un depozit cu titlu gratuit, deponentul nu are, in general, obligatii. Daca depozitarul a facut cheltuieli pentru conservarea bunului sau daca bunul i-a creat prejudicii, deponentul trebuie sa ii inapoieze sumele avansate sau sa repare prejudiciul.

In cazul contractului cu titlu oneros, pe langa obligatiile de mai sus, deponentului ii mai revine si obligatia de plata. De asemenea, la expirarea termenului, este obligat sa ridice bunul.

Tipuri de contracte de depozit

Exista mai multe tipuri de depozite. Putem vorbi de depozitul obisnuit sau voluntar, de depozitul necesar, de depozitul hotelier sau de sechestrul conventional.

Regulile de mai sus se aplica in principiu depozitului voluntar, constituind norme de drept comun in aceasta materie. Fiecare tip de depozit, din celelalte, are norme proprii care se completeaza cu cele de la depozitul voluntar.

Depozitului necesar ii sunt dedicate articolele 2124-2126 din Codul civil. Acesta are in vedere acele depozite in care depozitarul este fortat sa incheie un astfel de contract in situatii neprevazute, cum ar fi incendiile, cutremurele sau altele, in care nu are posibilitatea nici de a alege depozitarul, nici de a incheia un inscris constatator.

Depozitul hotelier are dedicate articolele 2127-2137 din Codul civil si se diferentiaza prin calitatea de hotelier a depozitarului.

Sechestrul conventional este acel depozit prin care doua sau mai multe persoane incredinteaza unui tert, denumit administrator-sechestru, unul sau mai multe bunuri mobile sau imobile aflate intr-o disputa juridica, pana la stabilirea, pe cale judiciara, a titularului lor.

About the author

Acest site dedicat oamenilor intreprinzatori a aparut din pasiune pentru antreprenoriat si cu ajutorul unui proiect european la care Asociatia Travel Focus a fost partener. Ne propunem ca inclusiv dupa finalizarea proiectului sa-l dezvoltam si sa il transformam intr-un portal de interes, cu informatii utile pentru oamenii de afaceri, dar mai ales pentru cei la inceput de drum, dornici sa se lanseze in afaceri.

Related

JOIN THE DISCUSSION