ScoaladeAntreprenoriat

Informatii esentiale despre contractul de antrepriza

contract de antrepriza

Contractul de antrepriza este foarte bine definit de Codul civil in articolul 1851. Este acel contract in care „antreprenorul se obliga ca, pe riscul sau, sa execute o anumita lucrare, materiala sau intelectuala, sau sa presteze un anumit serviciu, pentru beneficiar, in schimbul unui pret”.

Din ea se deduc atat denumirea partilor, cat si unele dintre caracteristicile acestei conventii. Avem de o parte antreprenorul si de cealalta parte beneficiarul. Se poate observa o usoara asemanare cu contractul de munca, insa diferentierea majora dintre acestea este lipsa raportului de subordonare pe care il intalnim in cazul raporturilor de munca.

Antreprenorul, fata de salariat, ia propriile decizii in ceea ce priveste modul de lucru si are o anumita independenta financiara, insa isi asuma si un risc suplimentar.

Principalele caracteristici ale contractului de antrepriza

Contractul este unul consensual, putandu-se incheia si verbal, daca in functie de activitatea prestata nu se prevede altfel prin lege. Este indicat totusi sa se intocmeasca un contract in forma lui clasica pentru a putea fi probat, in caz de necesitate.

Antrepriza este un contract comutativ si oneros. Partile isi cunosc obligatiile si intiderea acestora inca de la incheierea lui, iar prin acesta, ambele urmaresc un scop patrimonial. Daca o parte se angajeaza sa efectueze o lucrare in mod dezinteresat, nu ne aflam in fata unui contract de antrepriza.

Este si un contract sinalagmatic, adica partile pot invoca rezilierea, rezolutiunea, exceptia de neexecutare etc.

Obligatiile antreprenorului

Printre acestea se afla obligatiile de executare a lucrarii, de predare a acesteia, de garantie pentru vicii ascunse sau de conformitate a lucrarii. Unele tin de esenta contractului si nu pot fi limitate prin clauze inserate in el, altele pot suferi modificari.

Referitor la obligatia de executare a lucrarii, daca in contract nu se prevede altfel, antreprenorul este obligat sa foloseasca propriile materiale pentru care trebuie sa garanteze ca sunt de calitate.

Obligatiile beneficiarului

Cea mai importanta este obligatia de plata a serviciului prestat. Plata se poate face atat printr-o suma de bani, cat si prin alte bunuri sau prestatii, insa pretul trebuie sa fie serios si determinat sau determinabil. Acesta poate fi forfetar sau de deviz.

Pretul forfetar mai este denumit si global si se refera la stabilirea unei sume in momentul incheierii contractului si care nu mai poate fi schimbata ulterior. Pretul de deviz este stabilit numai estimativ si poate fi modificat in functie de evolutia preturilor la materiale, al muncii etc.

Beneficiarul mai are obligatia de a receptiona si prelua lucrarea. Aceasta poate fi facuta partial sau total, cu sau fara rezerve. Daca nu preaia lucrarea intr-un termen rezonabil de la comunicarea efectuarii acesteia se considera ca a primit-o fara rezerve si nu mai poate invoca viciile aparente sau lipsa aparenta a calitatilor convenite.

Subantepriza

Nefiind un contract intuitu personae, adica in vederea calitatilor, abilitatilor si/sau cunostintelor antreprenorului, contractul de antepriza poate fi subcontractat, daca nu exista o intelegere contrara.

Subantrepriza este supusa regulilor de la antrepriza, insa raspunzator fata de beneficiar va ramane antreprenorul initial.

Incetarea contractului de antrepriza

Poate inceta fie atunci cand antreprenorul decedeaza sau devine incapabil, fie cand intervine rezolutiunea sau rezilierea. Nu este exclusa varianta incetarii in urma caderii de comun acord a partilor, in baza principiului libertatii contractuale.

Antrepriza pentru lucrari de constructii

Reprezinta unul din cazurile speciale, caruia i se aplica regulile de mai sus, dar care sunt completate cu altele ce se regasesc in articolele 1874-1880 din Codul civil sau in alte legi. In aceasta situatie intervine nevoia unor acte suplimentare pentru ridicarea unei constructii, cum ar fi autorizatia de construire.

Pentru acest tip de contract mai trebuie avute in vedere Legea 50/1991 si Legea 10/1995, dar si alte acte normative care pot intra in vigoare pe parcurs.

Mentiune: Toate regulile prezentate aici trebuie completate cu cele din articolele 1851-1880 din Codul civil, dar si cu alte legi care pot cuprinde dispozitii in acest sens.

About the author

Acest site dedicat oamenilor intreprinzatori a aparut din pasiune pentru antreprenoriat si cu ajutorul unui proiect european la care Asociatia Travel Focus a fost partener. Ne propunem ca inclusiv dupa finalizarea proiectului sa-l dezvoltam si sa il transformam intr-un portal de interes, cu informatii utile pentru oamenii de afaceri, dar mai ales pentru cei la inceput de drum, dornici sa se lanseze in afaceri.

Related

JOIN THE DISCUSSION