ScoaladeAntreprenoriat

Conditii legale pentru a putea recurge la rezilierea sau rezolutiunea unui contract

reziliere

Rezolutiunea si rezilierea sunt doua institutii de drept civil care uneori sunt confundate intre ele si pe care le gasim in materie contractuala. Primul termen e adesea inlocuit cu al doilea, dar, in esenta, diferentele privind aplicarea lor sunt minore. Cele doua institutii se regasesc in articolele 1549-1554 din Codul civil, insa regasim cateva mentiuni si in alte articole.

Nu orice contract poate fi reziliat sau rezolut, ci doar cele sinalagmatice. Potrivit legislatiei, contractul sinalagmatic e acela care da nastere unor obligatii reciproce si interdependente. Asadar, nu e suficient ca toate partile sa isi asume obligatii ci intre acestea trebuie sa existe o stransa legatura.

De exemplu, in contactul de vanzare a unei masini, vanzatorul se obliga sa predea autoturismul, iar cumparatorul, sa plateasca o suma de bani. Daca una dintre parti nu isi executa obligatia, cealalta nu mai poate fi obligata la executare, pentru ca una da nastere celeilalte sau, mai bine zis, o conditioneaza.

Diferenta intre rezolutiune si reziliere

Una dintre principalele diferente consta in modul de executare in timp a obligatiilor nascute din contracte. Rezilierea se aplica contractelor cu executare succesiva, adica in mai multe etape, iar rezolutiunea se aplica acelora care se executa intr-o singura etapa, cum este exemplul de mai sus, cu vanzarea automobilului.

Un exemplu clasic de contract cu executare succesiva e cel de furnizare a energiei electrice, in care consumatorul are obligatii succesive de a plati factura, iar furnizorul, de a livra in mod continuu energie electrica.

O diferenta importanta poate fi sesizata atunci cand vorbim de efecte. In cazul in care e invocata, rezilierea produce efecte doar pentru viitor, adica toate obligatiile executate raman valabile, iar contractul se considera incheiat in momentul in care aceasta este invocata.

In schimb, daca intervine rezolutiunea, contractul se considera ca nu a existat niciodata, iar partile trebuiesc repuse in situatia anterioara, adica tot ce au primit in baza acestuia trebuie sa returneze. Daca restituirea in natura nu mai e posibila, bunurile vor fi returnate prin echivalent.

Tipuri de rezilieri sau rezolutiuni

Noul Codul civil vorbeste doar de tipurile de rezolutiune, insa normele respective se aplica si rezilierii. In alineatul 1 al articolului 1550 ni se spune ca „rezolutiunea poate fi dispusa de instanta, la cerere sau, dupa caz, poate fi declarata unilateral de catre partea indreptatita.”

Deducem astfel ca cel indreptatit sa ceara rezolutiunea sau rezilierea are dreptul de a opta intre cele doua cai de a pune capat contractului, adica prin instanta sau unilateral, fara a urma procedura judiciara, printr-o simpla declaratie ce ii este comunicata debitorului obligatiei neexecutate.

De preferat ar fi sa se mearga pe prima varianta, pentru ca pot exista situatii in care se estimeaza gresit situatia de fapt, iar instanta, in urma unei evaluarii a corectitudinii rezolutiunii sau rezilierii, daca e invocata de debitor, poate anula actul rezolutoriu.

Efectele, in acest caz, pot fi mult mai grave decat daca s-ar fi incercat rezilierea sau rezolutiunea direct in instanta, pentru ca astfel, in situatia respingerii actiunii, creditorul e tinut doar la plata cheltuielilor de judecata, daca actioneza cu buna-credinta.

Exista si o a treia modalitate in care poate opera rezolutiunea sau rezilierea. Atunci cand exista anumite cazuri prevazute de lege sau cand partile au convenit astfel in momentul incheierii contractului.

In alte state exista si varianta rezolutiunii anticipate ce se aplica atunci cand obligatia nu a ajuns la scadenta, insa e evident faptul ca debitorul nu mai poate sau nu o va executa. Legislatia romana nu o prevede si e inutil sa vorbim despre ea.

Pasi de urmat pentru a invoca rezilierea sau rezolutiunea

In primul rand trebuie sa existe o obligatie ajunsa la scandenta si neexecutata. Neexecutarea trebuie sa fie suficient de importanta pentru a se recurge la o masura atat de extrema. Asadar, nu orice neexecutare impune rezilierea sau rezolutiunea.

Daca neexecutarea obligatiei nu este insemnata, creditorul nu poate invoca rezolutiunea sau rezilierea, insa poate opta pentru reducerea proportionala a propriei prestatii.

Rezilierea, fata de rezolutiune, poate fi invocata si atunci cand neexecutarea este de mica insemnatate, dar are caracter repetat. Aici se mai mentioneaza ca se aplica doar contractelor cu executare succesiva, de unde putem deduce ca regula clara din Vechiul Cod civil (rezilierea se poate invoca doar in cazul contractelor succesive, iar rezolutiunea in cazul celorlalte ) nu mai e de actualitate sau primeste alte nuante.

In al doilea rand, creditorul poate opta intre a invoca reziliere/rezolutiunea sau a alege alt remediu pentru a-l forta pe debitor sa-si execute obligatia. Unul dintre cele mai dure este executarea silita. In ambele cazuri, insa, creditorul trebuie sa ii dea debitorului un termen suplimentar pentru a executa, punandu-l astfel in intarziere.

Lipsa acestui termen nu il impiedica pe creditor sa intenteze actiune in instanta, insa, daca debitorul isi executa obligatia intr-un termen rezonabil, primul va pierde cheltuielile de judecata.

Daca se alege invocarea rezilierii sau a rezolutiunii fara a se recurge la instanta, trebuie mentionat ca declaratia unilaterala de rezolutiune trebuie facuta in termenul de prescriptie prevazuta de lege pentru eventuala actiune in instanta.

In speranta ca am lamurit conditiile in care opereaza primele doua tipuri de rezilieri/rezolutiuni, voi face cateva mentiuni despre cele intemeiate pe pactele comisorii, adica clauzele in care s-au prevazut anticipat cazurile in care opereaza cele doua institutii de drept.

Pactele comisorii trebuie sa fie transparente, adica sa prevada fara echivoc cazurile sau modalitatile in care opereaza, si sa fie invocate cu buna-credinta. De asemenea, acestea nu pot opera daca neexecutarea este neinsemnata. Se poate renunta insa la obligatia de punere in intarziere.

About the author

Acest site dedicat oamenilor intreprinzatori a aparut din pasiune pentru antreprenoriat si cu ajutorul unui proiect european la care Asociatia Travel Focus a fost partener. Ne propunem ca inclusiv dupa finalizarea proiectului sa-l dezvoltam si sa il transformam intr-un portal de interes, cu informatii utile pentru oamenii de afaceri, dar mai ales pentru cei la inceput de drum, dornici sa se lanseze in afaceri.

Related

JOIN THE DISCUSSION