ScoaladeAntreprenoriat

Clauza penala ca modalitate de stabilire conventionala anticipata a determinarii valorii prejudiciului

clauza penala

Desi denumirea institutiei clauzei penale poate crea confuzie, aceasta nu are nicio legatura cu dreptul penal, ci se intalneste in materia contractuala si vizeaza stabilirea anticipata a unui eventual prejudiciu cauzat de o parte contractuala celeilalte, in indeplinirea defectuoasa sau neindeplinirea unei sarcini ce ia nastere in urma conventiei in care e stipulata.

Definitia o putem extrage din articolul 1538 din Codul civil, care in primul alineat precizeaza ca este clauza penala „aceea prin care partile stipuleaza ca debitorul se obliga la o anumita prestatie in cazul neexecutarii obligatiei principale.”

Pentru o conturare cat mai completa a acesteia, trebuie vazute si alineatele urmatoare ale acestui articol, pe care le vom dezbate la momentul oportun, in randurile de mai jos.

Existenta clauzei penale intr-un contract are menirea de a inlatura dificultatile in estimarea prejudiciului de catre parti, dar si de catre judecator. Nu in ultimul rand, instantele de judecata vor avea mai putine dosare pe rol sau durata celor care au o astfel de clauza sunt solutionate mult mai repede.

Dreptul de optiune al creditorului si caracterul accesoriu al clauzei penale

Ca orice alta clauza, si aceasta are un caracter accesoriu fata de contractul in care e stipulata. Cu alte cuvinte, nulitatea acesteia nu va afecta in vreun fel contractul in care e inserata. In schimb, nulitatea contractului va atrage si nulitatea clauzei.

Acest principiu il regasim in articolul 1540 din Codul civil, care mai precizeaza ca „penalitatea nu poate fi ceruta atunci cand executarea obligatiei a devenit imposibila din cauze neimputabile debitorului.”

Clauza penala nu opereaza de drept atunci cand o obligatie contractuala nu este executata. Creditorul obligatiei neexecutate nu este obligat sa invoce clauza penala, putand ramane in pasivitate sau putand invoca un alt remediu, cum ar fi executarea silita. Pasivitatea trebuie privita cu atentie pentru ca daca trece termenul de extinctie prescriptiva, poate pierde dreptul de a o invoca in fata instantei.

Clauza penala poate fi invocata de acesta chiar si atunci cand nu exista un prejudiciu real, dar cealalta parte nu executa o obligatie principala.

Debitorul obligatiei neexecutate nu poate invoca clauza penala ori pentru ca actiunea ar fi lipsita de interes, ori pentru ca nimeni nu isi poate invoca propria culpa pentru a obtine anumite avantaje sau privilegii. Vorbind concret, lipsa de interes apare atunci cand prejudiciul real este mai mic decat cel stipulat in clauza penala, iar in situatia inversa ne aflam in celalalt caz amintit mai sus.

Poate cere creditorul atat clauza penala cat si executarea in natura sau plata unor daune?

In principiu nu poate face asta insa exista o exceptie cand poate realiza acest cumul. Atunci cand „penalitatea a fost stipulata pentru neexecutarea obligatiilor la timp sau in locul stabilit”. Aceasta regula o putem gasi in articolul 1539 din Codul civil.

Coroborand articolul de mai sus cu altele din legislatia romana putem ajunge la concluzia ca, in cazul in care clauza penala a fost stipulata pentru neexecutarea obligatiei, aceasta nu poate fi cumulata cu plata unor daune-interese compensatorii insa poate fi cumulata cu plata unor daune-interese moratorii.

Daca a fost stipulata o clauza penala pentru neexecutarea obligatiei la timp sau intr-un anumit loc, atunci aceasta poate fi cumulata si cu plata unor daune-interese compensatorii.

Ca o precizare, daunele-interese moratorii pot fi percepute pentru a fi reparat un prejudiciu ce ia nastere prin neexecutarea obligatiei la timp, iar daunele compensatorii pot fi cerute pentru a repara un prejudiciu nascut din neexecutarea sau executarea defectuasa a obligatiei.

Poate instanta sa modifice clauza penala?

Sub nicio forma nu poate face asta din proprie initiativa ci doar daca e sesizata de una dintre parti sau de un tert care justifica un interes legitim. Daca ne aflam in situatia aceasta, clauza penala poate fi doar redusa, in conditii exprese si limitative. In nici un caz nu poate fi majorata, iar micsorarea poate fi facuta doar daca ramane superioara obligatiei principale, in cazul in care are loc o executare partiala.

Exista doua cazuri in care clauza penala poate fi micsorata. Atunci cand penalitatea este excesiva fata de prejudiciul ce putea fi prevazut de parti la incheierea contractului si atunci cand debitorul executa partial obligatia principala, iar acest lucru profita creditorului.

Reglementarea primului caz nu are doar menirea de a proteja debitorul care se obliga la plata ei in caz de neexecutare, ci si pe creditorii acestuia din alte contracte. Nu este exclus ca anumite parti sa stabileasca cu rea intentie o clauza penala tocmai pentru a crea o aparenta legala a micsorarii patrimoniului uneia dintre ele pentru a leza interesele unor terti.

About the author

Acest site dedicat oamenilor intreprinzatori a aparut din pasiune pentru antreprenoriat si cu ajutorul unui proiect european la care Asociatia Travel Focus a fost partener. Ne propunem ca inclusiv dupa finalizarea proiectului sa-l dezvoltam si sa il transformam intr-un portal de interes, cu informatii utile pentru oamenii de afaceri, dar mai ales pentru cei la inceput de drum, dornici sa se lanseze in afaceri.

Related

JOIN THE DISCUSSION